10 tipov ako naplánovať dovolenku v Chorvátsku

Rate this post
mapa chrovátska

mapa chrovátska

1. Kde v Chorvátsku by sme chceli dovolenkovať ?

Ozaj príjemnou úlohou je, si premyslieť že kam a akú dovolenku plánujeme na toto leto. Aký typ ubytovania a pláže uprednostňujeme? O aké služby (bazén, fitnes, animačné programy, športové alebo turistické možnosti) sú dôležité pre nás? Aké sú naše finančné možnosti? Naša kancelária ihneď naplánuje letovisko podľa vašich predstáv. A vám nezostáva nič iné, len bezstarostne očakávať vytúženú dovolenku.

2. Kde si rezervovať dovolenku?

Pre každého turistu, ktorý cestuje do Chorvátska odporúčame, aby si rezervoval dovolenku cez cestovnú kanceláriu. Týmto spôsobom si rýchlo, jednoducho a bezpečne môže zabezpečiť cestu a môže sa vyhnúť nepríjemným prekvapeniam. V neočakávanej situácií sa môžete hocikedy obrátiť na cestovnú kanceláriu.

3. Poistenie

Každému klientovi odporúčame uzavrieť nehodové poistenie ,poistenie na chorobu a batožinové poistenie! Nech nikdy nemusíme využiť tieto poistenia ,ale vždy príde vhod mať pokryté tieto výdaje: za lekársku starostlivosť, poškodenie batožiny, oprava a preprava motorového vozidla, predčasný príchod domov, dlhodobejší pobyt alebo výdavky za právnické služby. Môžete si vybrať z viacerých variácií podľa služieb a úhrady za škody. Číslo poistnej zmluvy a telefónne číslo poisťovne ktorú môžete volať non- stop majte vždy pri sebe.

4. Potrebné doklady k vycestovaniu

Pre slovákov k vycestovaniu do Chorvátska je potrebné mať nový typ občianskeho preukazu alebo cestovný pas. Vždy si overte platnosť dokladov, lebo musia byť platné minimálne 6 mesiacov po návrate z dovolenky.
Víza nie sú potrebné, povinné očkovanie nie je.

5. Domáce zviera

Ak by ste si zobrali so sebou vášho domáceho miláčika, včas sa postarajte o cestovný pas a mikročip, okrem povinných očkovaní a ubytovaní.

hroatia1

Bankovka 10 Kuna

6. Peniaze

V Chorvátsku je oficiálna platobná mena chorvátska kuna, 1 kuna= 100 lipa. Odporúčame, aby ste vždy mali so sebou hotovosť! Je pravdou, že postupom času prevláda platba kartou, ale na väčšine miest sa dá platiť iba hotovosťou. 1 kuna= cca 38-42 Ft. Na jednotlivých miestach zoberú aj euro, ale nie je to pravidlom. Zahraničná mena je zameniteľná v bankách, zmenárňach, na poštách, v cestovných kanceláriách a hoteloch.

7. Cestovanie

Do Chorvátska sa môžeme dostať autobusom, vlakom, lietadlom alebo ako to väčšina robíme, vlastným autom. Na Chorvátsku riviéru sa najrýchlejšie dostanete diaľnicou. Diaľničný lístok si môžete vopred zakúpiť len na maďarské diaľnice.
Na Chorvátske diaľnice sa prechádza platenými mýtnymi bránami. Platiť môžeme platobnou kartou alebo hotovosťou ( euro alebo kuna). Počas cestovania každopádne dodržujte povolené rýchlosti ( 50 – 90- 110 – 130 km/h ), nakoľko prísne pokutujú porušenie cestovných pravidiel. Ak cestujete na ostrovy Chorvátska tak sa pripravte že môžete miestami čakať aj 2 hodiny na trajekt.

8. Priateľstvo

Oplatí sa naučiť zopár miestnych slovíčok, lebo si to nesmierne vážia a môžu vzniknúť aj nové priateľstvá.

9. Dôležité telefónne čísla

Majte vždy pri sebe telefónne čísla príbuzných! Chorvátsko má predvoľbu + 385, číslo tiesňového volania je – 112, záchranári – 194, hasiči -193,polícia – 192, tiesňové volania na ceste – 1987, národné a medzinárodné informácie – 11888)

10. čo si bezpodmienečne zoberte zo sebou

Doklad totožnosti, doklad o poistení, poukaz o ubytovaní, slnečné okuliare, opaľovací krém, plážová obuv, lieky, FOTOAPARÁT ,aby ste mohli zvečniť najkrajšie chvíle z vašej dovolenky!

2 myšlienky na “10 tipov ako naplánovať dovolenku v Chorvátsku

  1. Dominika Vieriková

    Dobrý deň, aký nový typ občianskeho preukazu sa vyžaduje ?? sú potrebné tie najnovšie s čipom alebo stačia aj tie bez neho ??
    Ďakujem za odpoveď

    1. admin Autor príspevku

      Nemusí byť s čipom. Ale minulý rok sa nám stalo keď sme šli do chorvátska aj s babkou ktorá mala ten ružový občiansky a mali sme celkom problémy na hraniciach

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *