Jesenná dovolenka v Japonsku je to naj pre introvertov. Akú majú etiketu?
Japonsko má čo ponúknuť v každom ročnom období, no práve jeseň mu pristane najviac. Japonské záhrady, parky i hory plné javorov hrajú červenými a zlatými farbami. V kombinácii s budhistickými chrámami, termálnymi prameňmi, lahodnou matchou a skvelým jedlom máte recept na perfektnú dovolenku.
Japonsko je však špecifické svojou kultúrou. Aby ste si vystačili s krkolomnou angličtinou, dorozumievaním na rukami a úsmevom, treba ovládať zopár základov japonskej etikety. Čo robiť, aby ste si svoj pobyt užili bez zbytočných nedorozumení a dobre vychádzali s tamojšími obyvateľmi?
Ako sa slušne zdraviť v Japonsku?
Japonci sa namiesto podávania rúk zdravia úklonom. Čím je úklon hlbší a dlhší, tým viac rešpektu ním prejavíte. Vy si ako cudzinec vystačíte s ľahkým úklonom hlavy. Stačí, keď sa usmejete a poviete „konnichiwa“ (dobrý deň) pri stretnutí alebo „sayonara“ (dovidenia) pri lúčení.
Ak sa do Japonska chystáte pracovne, na biznis stretnutiach je zvykom vymeniť si navzájom vizitky. Podajte i prijmite ju oboma rukami, chvíľu si ju prezerajte a až potom schovajte. Pozor, nie však do zadného vrecka nohavíc, Japonci budú považovať za neslušné, ak sa ich vizitka ocitne pri vašom zadku.
Japonská etiketa pri jedle a pití
Obyvatelia Japonska počas prechádzky v uliciach nejedia ani nepijú, ako je to zvykom u nás. Ak si kúpite občerstvenie v stánku, skonzumujte to hneď tam alebo nájdite vhodné miesto, napríklad lavičku v parku. V prostriedkoch hromadnej dopravy sa jesť nesmie vôbec.
Pri stolovaní Japonci často jedia zo zdieľaných tanierov uprostred stola. Keď si naberáte jedlo, otočte paličky opačným koncom, než ktorým dávate jedlo do úst.
Keď sa niekto ponúkne, že zaplatí účet, neodmietnite ho. Ide o prejav pohostinnosti. Na revanš budete mať príležitosť nabudúce.
Rešpekt a ticho na posvätných miestach
Chrámy a svätyne sú duchovným srdcom Japonska, správajte sa tu teda extra zdvorilo. Pri vstupe sa vyzujte, umyte si ruky a ústa vo fontáne pred chrámom a do chrámu vkročte potichu. Ak chcete vysloviť prianie, hoďte mincu do kasy, dva až trikrát zazvoňte na zvon, dvakrát zatlieskajte a pokloňte sa.
Zaujímavosť: Vedeli ste, že v Japonsku sa biela považuje za farbu smrti a smútku? Nosiť biele oblečenie sa tu teda neodporúča.
Japonské pravidlá cestovania a správania sa na verejnosti
Vo vlakoch a autobusoch je v Japonsku na rozdiel od Slovenska ticho. Neslušné je nahlas telefonovať či posielať hlasové správy. Japonci si chránia svoje súkromie a nepáči sa im, keď ich niekto ruší. Ak musíte telefonovať, choďte bokom a telefonujte potichu. Hlasné zvonenie a upozornenia si radšej vypnite.
Na eskalátoroch v Tokiu stojte vľavo, vpravo je priestor na predbiehanie. V Osake je to naopak. Netlačte sa v rade, Japonci radi a trpezlivo čakajú, kým na nich príde rad.
Ako sa vysporiadať s jazykovou bariérou
Síce sa tu dohovoríte po anglicky, ale nečakajte plynulé konverzácie. Naučte sa zopár základných fráz v japončine – „sumimasen“ (prepáčte), „arigato“ (ďakujem) či „kudasai“ (prosím). Miestni ocenia vašu snahu a odmenou vám bude ich ešte väčšia pohostinnosť a úsmev na tvári.
Japonci menej gestikulujú a sú zdržanlivejší v prejavovaní emócií navonok. Neznamená to však, že sú chladní. Emócie na verejnosti však radšej držte na uzde a nerozprávajte príliš hlasno. Každý tu má vo zvyku rešpektovať osobný priestor ostatných a nasilu nenadväzuje očný kontakt s cudzími ľuďmi. Pre introvertov je Japonsko raj! 🙂
Poistite sa pre prípad nečakaných problémov
Kvalitné cestovné poistenie by malo byť vaším spoločníkom na každej dovolenke v zahraničí. Ošetrí vás v prípade úrazu, pomôže s hľadaním stratenej batožiny a vyrieši zrušenie cesty na poslednú chvíľu.
Hľadáte najlepšie cestovné poistenie? Toto ponúka Union
- Nonstop asistenčná služba v slovenčine kdekoľvek na svete.
- Poistenie liečebných nákladov až do 300 000 eur.
- Široký rozsah poistenia podľa vašich potrieb (môžete si poistiť batožinu, zodpovednosť za škodu, úraz, storno poplatky pri zrušení zájazdu a mnoho ďalšieho).
- Ak sa na dovolenke chystáte venovať adrenalínovým aktivitám, v Unione si môžete výhodne poistiť aj rizikové športy.
- Poistenie domáceho miláčika pre prípad choroby či úrazu.
- Deti do 18 rokov sú poistené zdarma, ak cestujú aspoň s jedným dospelým príbuzným.
Navyše, poistenie si bleskovo vybavíte online bez toho, aby ste museli chodiť na pobočku. Nezaberie vám to viac než 3 minúty a svoju poistku budete mať okamžite k dispozícii aj vo svojom mobile.
Komerčný článok