Cesta po antickom pobreží Turecka

Rate this post

Vitajte v Malej Ázií, konkrétne na západnom pobreží Turecka, ktoré bolo už v antike významné územie patriace Grékom, Peržanom, Rimanom. Dnes sú tieto ruiny miest hojne navštevovanými pamiatkami. Aké boli predtým?

EFESOS – Efes
Mesto založili už v 11.st.pred Kr. Iónovia- grécke kmene. Bolo to významné centrum helenistického sveta. Stál tu jeden zo 7 divov sveta. Od r. 133 pr.Kr. je súčasťou Rímskej ríše a hlavné mesto provincie v Malej Ázii. Na začiatku nášho letopočtu malo mesto 300 000 obyvateľov. Po ústupe mora začali z mesta utekať aj jeho obyvatelia. najvýznamnejšími pamiatkami je Artemidin chrám a knižnica.

ARTEMISION – chrám zasv. bohyni Artemis ( Diana)- plodnosť. Chrám patril k vrcholným dielam helenistickej architektúry. Postavili ho v iónskom slohu. Pôdorys mal rozmery 109×55 m, po obvode chrámu boli dva rady stĺpov. Chrám sa nachádzal za hradbami mesta. V areáli bol monumentálny oltár, ktorý bol zničený r. 263 po Kr.S mestom bol chrám spojený posvätnou cestou. hrám roku 356 pr.Kr vypálil Herostratos. Bolo to v deň, keď sa narodil Alexander Veľký. Podľa legendy Herostratos chcel, aby naňho nikto nikdy nezabudol po celé storočia. Tak sa rozhodol chrám podpáliť. Lenže hneď po požiari jeho meno vymazali zo všetkých vtedyjších záznamov na znak, aby naňho zabudli a nikto o ňom nikdy nepočul. Oltár vytvoril Praxiteles.
KNIŽNICA CELSUS – najlepšie zachovaná pamiatka viditeľná ihneď po príchode

PERGAMON
Dnešný názov je Bergama. Významné centrum hellen. ríše. Veľký kultúrny rozmach za vlády Attala I. Sotéra. Po smrti Attala III. mesto pripadlo Rímu, pretože sám panovník si to žiadal. Najvýznamnejšia stavba je pergamský oltár.
OLTÁR DIA SOTHÉRA – dal ho postaviť Euménes II. na pamiatku Attala I, ktorý zvíťazil nad Galatmi. Námet bol historicky inšpirovaný – na vonkajšej strane zobrazená gigantomachia (boj Olympanov proti gigantom, víťazstvo Olympanov), na vnútornej strane je príbeh Telamóna. Výjavy sú vo vysokom reliéfe, dôležité je svetlo. Postavy znázorňujú pátos- silné zasiahnutie citom. Oltár je najreprezentatívnejším dokladom hell.sochárstva. Vlys gigantomachie symbolicky predstavuje víťazstvo gréckej civilizácie nad barbarmi. Oltár stál na akropole, dnes sú časti v múzeu v Berlíne.

HALIKARNASSOS
Mesto založené okolo r. 1000 pr.Kr. Za perzskej a rímskej nadvlády hlavné mesto Kárie. Stálo tu prvé mauzóleum na svete a jeden zo 7 divov sveta. Dnes je to významné turistické centrum Bodrum.
MAUZÓLEUM- postavené pre kráľa Mausolosa II. vo 4.st.Projekt navrhol grécky architekt Pýtheos. Po smrti panovníka hrobka ešte nebola dokončená, tak ju dokončila kráľova manželka Artemisia. mauzóleum bolo v priebehu rokov zničené. Dnes je v Bodrume múzeum, v ktorom môžete vidieť zvyšky.

MILÉTOS- MILÉT
Založené v 11.st. pr.Kr Iónmi. Bolo to stredisko obchodu medzi V a Z. V 6.st. nastal rozkvet filozofie. V 5.st. dostalo mesto pravidelný pôdorys. Prestaval ho Hippodamos z Milétu. Obytné domy rozmiestnil tak, aby boli medzi nimi voľné priestory určené na verejný život- agora,trh. V r. 494 pr.Kr. zničené Peržanmi, ihneď však obnovené. Po smrti Alexandra Veľkého ho ovládli Seleukovci. V r. 188 pr.Kr. mesto pripadlo Rímu, neskorší rozkvet mesta. Stál tu chrám zasvätený Apollónovi.

TRÓJA ( ILION)
Jedno z najstarších miest. Osídlenie už v 4.tisícročí pr.Kr. V 3.tisícročí vyspelé centrum kultúrneho života. Vďaka polohe sa mesto čoskoro stalo významným strategickým bodom Po trójskej vojne mesto kompletne zničené, v rímskej dobe znovu obnovené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *