Chorvátsko nie sú iba pláže. Týchto 5 čarovných miest vás dostane

5 (100%) 2 votes

Keď sa povie dovolenka v Chorvátsku, väčšina z nás si predstaví plné pláže, na ktorých počujete zo všetkých strán češtinu a slovenčinu a sem-tam sa objaví vykrikujúci predavač kukurice. Áno, tváriť sa, že takto Chorvátsko nevyzerá, by bolo pokrytecké. Ale na druhej strane je pokrytecké, ak si ľudia myslia, že celé Chorvátsko je iba o tomto. Nie je. Je plné krásnych mestečiek a miest, ktoré vás dostanú svojou charizmou, atmosférou a jedinečnou architektúrou. Ak by ste chceli ísť na dovolenku do Chorvátska, ale namiesto pláží vás to skôr ťahá za povestným genius loci, navštívte aspoň jedno z týchto piatich miest. A najlepšie urobíte, ak ich navštívite všetky.

Pula

Ak Trnavu prezývame slovenským Rímom, tým chorvátskym Rímom by jednoznačne malo byť mesto Pula. Nie je to však kvôli desiatkam kostolných veží, ktoré môžete vidieť na jej horizonte, ale kvôli zachovanému koloseu v centre mesta. To je jeden z dôkazov, že Pula bola pod nadvládou Rímskej ríše. Veď dokonca ešte po Druhej svetovej vojne tvorilo obyvateľstvo takmer 90 % Talianov.  Toto 60-tisícové mesto je dôležitý prístav na Istrijskom pobreží, ktorý v časoch Rakúsko-Uhorska bol  jedným z najvýznamnejších tohto mocného kráľovstva. Aj preto, ak si vyberiete dovolenku v Pule, pripravte sa na to, že sa tu budete cítiť viac taliansky ako chorvátsky. Ale hlavne – budete sa cítiť božsky.

Plitvický národný park

V nadmorskej výške 500-640 metrov nájdete najznámejší národný park v Chorvátsku. Reč nemôže byť o žiadnom inom meste ako o Plitviciach. Súbor terasovitých jazier prepojených navzájom kaskádami a vodopádmi je na zozname UNESCO už od roku 1979. No do našich sŕdc sa nezabudnuteľne zapísali vďaka filmu Poklad na Striebornom jazere z roku 1962 s hlavnými postavami Old Shatterhandom a Winnetouom. Šestnásť pospájaných jazier ročne navštívi približne 200-tisíc turistov, takže ak sa sem vydáte mimo turistickej sezóny, čaká tu na vás pokoj a hlavne božský pohľad.

Hvar

Hvar je nielen ostrov, ale aj mesto na ňom. A práve toto mestečko prebudí romantika aj v tom najväčšom cynikovi – levanduľové polia, vlnité svahy s viničom, magické pobrežie a skvelá pohostinnosť. Aj v tomto 4-tisícovom čarovnom mestečku vidíte zreteľný rukopis nadvlády Talianska, hlavne Benátskej republiky. Keď sa budete prechádza úzkymi uličkami, kochať sa napríklad františkánskym kostolom, benediktínskym kláštorom či stredovekým opevnením, nikdy sa vám odtiaľto nebude chcieť odísť. A ak budete chcieť viac súkromia na kúpanie, určite navštívte ostrovy Pakleni – požičajte si loďku a doplavte sa tam.

Rovinj

Ďalším malým a hlavne magickým miestom v Chorvátsku, ktoré by nemalo ujsť vášmu cestovateľskému radaru, je Rovinj. Už keď si pozriete jeho fotky na internete, máte také tušenie, že ste ho už niekde videli. Ak ste boli v Českom Krumlove, práve ste našli jeho chorvátskeho dvojníka. Rovinj si užíva Istrijské pobrežie na 20-tich malých ostrovčekoch a tým najkrajším je ten s historickým centrom. Atmosféra je to, čo vás nebude chcieť z tohto 15-tisícového mestečka pustiť – prechádzky úzkymi uličkami plnými muzikantov či maliarov, starý prístav, ktorý musíte navštíviť pri východe alebo západe slnka, či večera z čerstvých morských príšeriek na pobreží. Taký je Rovinj.

Dubrovník

Mesto, ktoré pred pár rokmi nebolo až tak veľmi známe, ale dnes ho pozná celý svet. Ako sa ľudia dozvedeli o tomto skrytom poklade? Jednoducho, zo svetoznámeho seriálu Game of Thrones/Hra o tróny. Prechádzka po stredovekých hradbách, historickým centrom mesta či výstup lanovkou na vrch týčiaci sa nad mestom, to všetko sú zážitky, kvôli ktorým sa budete čudovať, že Dubrovník nebol svetoznámy ešte predtým, ako ho preslávil tento seriál.

Nech sa vydáte do ktoréhokoľvek z týchto krásnych chorvátskych miest, myslite na poistenie na dovolenku, lebo morskí ježkovia sú veľmi nepríjemní spoločníci.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *