Čím sa preslávili slovenské mestá?

5 (100%) 2 votes

Každé mesto má svoju históriu a inak tomu nie je ani pri slovenských mestách. Mnohé si prešli dlhým vývojom, iné sa do histórie zapísali ešte len nedávno. Avšak každé z nich preslávilo niečo iné. Poďme sa pozrieť na tie najzaujímavejšie.

Bratislava

Bratislava je mestom, ktoré pozná takmer každý a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Reprezentuje totiž Slovensko ako hlavné mesto. V minulosti si prešla niekoľkými názvami, jedným z nich bol aj Prešpork, no nakoniec sa z nej stala Bratislava. Je to zároveň najväčšie a najviac osídlené mesto Slovenska.

Nitra

Je známa ako najstaršie mesto Slovenska, ležiace pod Zoborom, bolo sídlom kniežaťa Mojmíra, Svätopluka a odohrali sa tu mnohé významné udalosti spojené s dejinami celého Slovenska.

Trnava

Patrí medzi najstaršie mestá Slovenska a mnohí ju poznajú pod prezývkou Malý Rím. Pýtate sa prečo? Pre množstvo kostolov, kostolíkov a veží, ktoré sa tu nachádzajú. Mnohé tu stoja už niekoľko rokov a sú tak významnou architektonickou pamiatkou. Celú atmosféru mesta dotvárajú hradby, ktoré obkolesujú historické centrum mesta.

Banská Bystrica

Keďže sa nachádza na strednom Slovensku, môžeme povedať, že je jej srdcom. Ale nie to je hlavný dôvod, prečo sa Banská bystrica stala známym mestom. Je to rok 1944, kedy, práve tu, bolo vyhlásené Slovenské národné povstanie a každoročne si ho pripomíname 29. augusta.

Banská Štiavnica, Handlová, Gelnica, Rožňava

Tieto 4 mestá majú za sebou bohatú banícku minulosť, ktorá v nich zanechala stopy dodnes. V Banskej Štiavnici sa ťažilo hlavne striebro a preto si vyslúžilo aj pomenovanie Strieborné mesto. Rožňava bola v minulosti strediskom ťažby zlata a striebra, neskôr však prešla k iným remeslám. V Gelnici sa ťažili rôzne kovy, meď a aj striebro, dnes sú tieto bane zaradené medzi pamiatky mesta. No a Handlová je dodnes aktívnym banským mestom, kde sa produkuje uhlie.

Partizánske

Keď sa povie Partizánske, určite sa každému ako prvé vybaví výroba obuvi. A práve to je činnosť, ktorá podmienila vznik tohto mesta. Vzniklo totiž v 20. Storočí, presnejšie v roku 1938, keď tu firma Baťa založila závody na výrobu obuvi. Odvtedy sa mesto rozrastalo a výroba obuvi v ňom pretrváva dodnes.

Revúca

Mnohí o tom ani nevedia, ale práve Revúca je mestom, kde bolo založené prvé gymnázium na Slovensku. Stalo sa tak v roku 1862. Dnes je už múzeom sprístupneným verejnosti.

Spišská Nová Ves

Mesto na východe Slovenska v Spišskom regióne môže byť na seba naozaj hrdé. Nachádza sa tu totiž najdlhšie šošovkovité námestie v celej Európe.

Pezinok

Kto by nepoznal Pezinok. Známe mestečko na juhozápade Slovenska, preslávené vinohradníctvom. Staré záznamy hovoria, že už v 13. storočí sa tu ľudia venovali pestovaniu hrozna. Každoročne sa tu urodí množstvo týchto sladkých bobúľ, z ktorých potom vznikajú najkvalitnejšie slovenské vína. Pravidelne sa tu koná aj Vinobranie a ochutnávky vín.

Martin

Pre Martin sa stal významným rok 1863, kedy tu bola založená Matica slovenská. Tá je dnes inštitúciou, ktorá uchováva rôzne dokumenty týkajúce sa Slovenska.

Bardejov, Piešťany

Práve tieto dve mestá sú patria medzi najznámejšie kúpeľné mestá na Slovensku. Piešťany dokonca poznajú aj ďaleko v zahraničí a každoročne zažijú nával turistov a rekreantov, ktorí si chcú oddýchnuť práve v slovenských kúpeľoch.

No a na záver spomeňme zopár zaujímavostí. Taká Skalica je známa obľúbeným skalickým trdelníkom, Žarnovica sa v minulosti zaoberala výrobou žarnovov a Dolný Kubín poznáme hlavne vďaka významnej osobnosti slovenskej literatúry Pavlovi Országhovi Hviezdoslavovi.

Určite však každé mesto je ovplyvnené svojou históriou, s ktorou viac-menej súvisí aj jeho názov a zachovalo sa z nej niekoľko významných pamiatok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *