Čo je naturizmus

Rate this post

Naturizmus je podľa MFN Medzinárodnej federácie naturistov v prekladeInternational Naturist Federation spôsob života v harmónii s prírodou. Z vonka sa naturizmus prejavuje kolektívnou nahotou v spojení so sebaúctou, rovnako ako rešpekt pred inak zmýšľajúcim a životným prostredím. Charakteristickým znakom naturizmu je spoločná nahota, ktorej prírodné elementy sú slnko, vzduch a voda. Naturizmus znovu nastoľuje fyzickú i psychickú rovnováhu tým, že zotavenie sa uskutočňuje v prírodnom prostredí, pričom sa rešpektujú základné princípy zdravého života a stravovania.

naturisti na pláži

naturisti na pláži

Úplná nahota je najlepší spôsob uskutočnenia návratu do prírody a je najviditeľnejším aspektom naturizmu, aj keď nie jediným. Má blahodarný účinok na ľudí, ktorí sa zbavujú vnútorného napätia, spôsobeného existenciou mnohých tabu a provokácií súčasnej spoločnosti, vedie k jednoduchšiemu, zdravšiemu a ľudskejšiemu spôsobu života.

Čoraz viac dovolenkárov začína preferovať naturistickú formu dovolenky, hlavne v Chorvátsku, ktoré je Mekkou novodobého naturizmu. Kto tento štýl života poznal, považuje ho za to úplne najnormálnejšie a najprirodzenejšie na svete. Kto vyskúšal opaľovať sa, plávať, športovať nahý, ten vie o čom je reč. Čo cítite je sloboda a uvoľnenosť. Žiaľ, na Slovensku je naturizmus ešte stále v plienkach.

Slovenskí naturisti sú združení v Asociácii slovenských naturistov, ktorá je riadnym členom INF. Jej cieľom je podpora a propagácia naturizmu na Slovensku, pričom nikoho nenúti, aby využíval takýto spôsob oddychu a relaxu. Chce na Slovensku dosiahnuť liberálnejšie a chápavejšie prostredie k hodnotám naturizmu. Na stránke ASN ( http://www.asn.sk/ ) nájdete informácie o naturizme, ako začať s naturizmom, aký má vplyv naturizmus na deti, zoznam neoficiálnych naturistických lokalít, diskusné fóra a mnoho ďalších zaujímavých informácii.

A čo vy? Dali by ste sa na naturizmus? Alebo ste príliš hanblivý nato?

2 myšlienky na “Čo je naturizmus

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *