Čo sa dá robiť vo Vysokých Tatrách

Rate this post

Vysoké Tatry ponúkajú nepreberné množstvo aktivít najrôznejšieho druhu. Deti môžu pozorovať ryby a kačice na brehoch Štrbského plesa, zakiaľ ich rodičia budú usrkávať teplý tatranský čaj v neďalekom bufete.

Hoci Vysoké Tatry v súčasnosti ponúkajú omnoho širší rozsah služieb, väčšina ľudí aj naďalej navštevuje Tatry pre turistiku.

Vysokohorskú turistiku si možno na Slovensku užívať iba vo Vysokých Tatrách. Napriek tomu v Tatrách nájdete viac Čechov ako Slovákov. V Českej republike nemajú vysoké hory a Vysoké Tatry sú iba niekoľko hodín vlakom vzdialené. Jazyková bariéra neexistuje a Vysoké Tatry sú stále svojim spôsobom aj české.

V Tatrách si môžu vychutnávať turistiku starí, mladí, veľkí a aj malí. Pre všetkých sa niečo nájde. Pre rodiny s malými deťmi sú pripravené nenáročné prechádzky v okolí Štrbského plesa, fyzicky zdatnejší jedinci si môžu spraviť výlety na okolité plesá. Pre športovo zameraných turistov majú Tatry pripravené rôzne lahôdky.

Rysy, Kriváň, Gerlach sú iba tri z mnohých tatranských končiarov, ktoré sa týčia viac ako 2000 metrov nad morom.

Vysoké končiare však nie sú nedostupné ani pre pohodlných či lenivých ľudí. Z Tatranskej Lomnice je možné nasadnúť  na lanovku a vyviesť sa priamo až na Lomnický štít, ktorého najvyšší bod leží v nadmorskej výške 2632 metrov. V takejto výške si môžete byť na sto percent istý k nádherným výhľadom na celé Slovensko a časť Poľska.

Atrakcie v Tatrách

ysoké Tatry ako turistické centrum Slovenska poskytujú množstvo atrakcií, ktoré lákajú nielen domácich návštevníkov, ale aj množstvo turistov.

V Tatrách nájdete veľké množstvo turistov z Českej republiky, Maďarska, Ruska a mnohých ďalších krajín. Vysoké Tatry sú pomerne malé, takže turisti sa koncentrujú do niekoľkých desiatok oblastí.

Medzi najväčšie tatranské atrakcie môžeme považovaťmnožstvo turistických chodníkov, ktoré sú prepletené po celom národnom  parku. Tieto trasy uspokoja turistov rôznej výkonnosti. Na svoje by si mali prísť nielen dobrodruhovia, ale aj rodiny s malými deťmi.

Za vrchol turistiky vo Vysokých Tatrách možno považovať výstup na jeden z končiarov prevyšujúcich 2000 metrov nad morom. Náročnosť takýchto výstupov nie je veľká, ale človek aj napriek tomu by mal byť v dobrej telesnej kondícii.

Osobitou atrakciou vo Vysokých Tatrách sú vysokohorské chaty. Kto je otrávený prístupom bežných hotelov, bude tieto ubytovacie a stravovacie zariadenia milovať.

Tatranské chaty nefungujú iba na príncípoch komercie. Ak si chcete dať na nejakej z týchto chát čaj, tak môžete pomôcť s dodávkou paliva do tejto chaty. Pri začiatkoch mnohých turistických  chodníkov je pripravené uhlie, ktoré môže ktokoľvek vyniesť na chatu.

Pre pohodlnejších ľudí je najväčšou atrakciou vo Vysokých Tatrách lanovka na Lomnický Štít. Za pár desiatok minút sa dostanete z Tatranskej Lomnice až nad úroveň 2500 metrov nad morom.ň

Belianska jaskyňa

V Belianskej jaskyni nájdete aj takéto úkazy

V Belianskej jaskyni nájdete aj takéto úkazy

Tatranský národný park na rozdiel od  Nízkych Tatier neoplýva množstvom jaskýň. Nájdeme v ňom iba jednu významnú jaskyňu –Beliansku jaskyňu.

Belianska jaskyňa leží v národnej prírodnej rezervácii Belianske Tatry, ktorá sa nachádza v Národnom parkuVysoké Tatry. Ku vchodu do jaskyne, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 890 metrov nad morom, vedie náučný chodník. Celková dĺžka jaskyne je 3640  metrov s maximálnym prevýšením 160 metrov.

Belianska jaskyňa je v určitej časti prístupná verejnosti.  Jaskyňu je možné navštíviť počas sezóny od deviatej ráno do štvrtej popoludní.  Vstupy do jaskyne počas sezóny sú organizované každú hodinu.

Mimo sezóny je jaskyňa prístupná od  pol desiatej ráno do druhej popoludní. Vstupy do jaskyne sú mimo sezónu pevne stanovené na nasledujúce hodiny – 9:30, 11:00, 12:30 a 14:00.

Pri pohybe v jaskyni je nutné sa správať zodpovedne, pretože jaskyne sú veľmi citlivé na akékoľvek znečistenie či na zmenu teploty. Toto je aj dôvod, prečo sú vstupy do jaskýň obmedzované. Človek produkuje teplo, či chce, alebo nie – dýcha, potí sa a vyžaruje teplo. Toto všetko dokáže ovplyvniť teplotu jaskyne, čo má negatívny vplyv na faunu a flóru v nej žijúcu.

Lyžovanie vo Vysokých Tatrách je to najlepšie lyžovanie

Lyžovačka v Tatrách

Lyžovačka v Tatrách

Vysoké Tatry dlhodobo patria k vyhľadávaných lyžiarskym strediskám na Slovensku. V prospech Vysokých Tatier ako lyžiarskej destinácie hovorí najmä ich nadmorská výška. Tá sa postará o to, že aj počas teplých zím je v Tatráchdostatok prirodzeného snehu.

Napriek tomu aj tak väčšina lyžiarskych stredísk vo Vysokých Tatrách využíva umelé zasnežovanie. Takto dokážu nahromadiť veľké množstvo snehu, ktorý pretrvá do neskorých jarných mesiacov. Vysoké Tatry sú už tradične poslednou oblasťou, kde  zatvárajú lyžiarsku sezónu.

V posledných rokoch došlo k významnému kvalitatívnemu zlepšeniu lyžiarskej infraštruktúry vo Vysokých Tatrách. Vyrástlo niekoľko nových lanoviek, ktoré nahradili klasické lyžiarske vleky. Cenovo sa však Tatry priblížili alpským destináciám, čo určite znepríjemnilo život bežným Slovákom, pre ktorých sa Tatry stali ďaleko menej dostupnou dovolenkovou destináciou.

S vytváraním lyžiarskych stredísk sú spojené aj nekonečné problémy s ochranou životného prostredia. Developeri využili nedávnu veternú kalamitu na rozšírenie svojich aktivít v Tatrách.

Vysoké Tatry sú však príliš malé na to, aby dokázali pojať niekoľko zjazdoviek bez toho, aby si to neodniesla príroda. Budovanie stožiarov, rozširovanie zjazdoviek a hĺbenie zásobníkov vody na tvorbu umelého snehu určite neprospievajú Tatrám ako národnému parku.

Lyžovanie vo Vysokých Tatrách rozhodne patrí k tomu najlepšiemu, čo slovenské zjazdovky ponúkajú. Taká lyžovačka na Solisku je jednoducho nezabudnuteľná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *