Čo sa v Banskej Bystrici oplatí vidieť

4.2 (84%) 5 votes

Ak sa rozhodnete pre zimnú Bystricu, určite neobíďte skvele vybavené lyžiarske stredisko Park Snow na Donovaloch – z Bystrice je to necelá hodinka autom po zvyčajne ťažko zjazdnej ceste – výsledok však stojí zato. V stredisku si užije skvelú lyžovačku aj začiatočník či lyžiarsky “borec”, máte kam umiestniť malé deti, najesť sa či ubytovať. Kvalitnú túru však môžete absolvovať aj v lete či na jar. Keď sa budete vracať späť do mesta, zastavte sa v rázovitých stredoslovenských obciach Špania Dolina a Staré Hory. Práve posledná spomenutá obec je pokladaná za najstaršiu banícku lokalitu v okolí Banskej Bystrice. Na území obce sa nachádza chránený prírodný výtvor “Majerova skala” na ochranu výrazného skalného útvaru. Kostol a Studnička so sochou Panny Márie v obci sú známe ako pútnické miesta. Španiu Dolinu preslávilo nielen na Slovensku čipkárstvo. Raritou je aj špaňodolinský banský vodovod, do ktorého voľakedy privádzali vodu drevenými žľabmi až zo vzdialenosti 26 kilometrov. V centre obce nájdete banícku strážnicu – klopačku.

V obciach Králiky a Tajov si tak isto môžete dobre zalyžovať, trate bývajú upravené a vhodné aj pre menej zdatných lyžiarov. A ak “natrafíte” na zlé počasie – navštívte pamätnú izbu známeho slovenského spisovateľa, Jozefa Gregora Tajovského.
Po vymretí rodu Arpádovcov hrad v Slovenskej Ľupči často menil majiteľov. V tomto období sa história hradu spája s menom posledného župana Zvolenskej veľžupy, magistrom rytierom Dončom.

Barbakan

Celý objekt bol viackrát prestavovaný. Okrem toho, že slúžil ako sklad zbraní a streliva, na jeho veži bol nainštalovaný zvon a minimálne do roku 1482 aj hodiny. Tie sa po rekonštrukcii majú opäť objaviť.

Matejov dom

Ide o najstaršiu svetskú pamiatku v meste (1479) – na fasáde nájdete erb Mateja Korvína a mestský erb.

Satará radnica

Dnešní Bystričania označujú slovom Radnica inú budovu. V tej starej radnici – Prétoriu, momentálne sídli Štátna galéria. Voľakedy v nej úradovali mestskí páni.

Thurzov dom

Patrí medzi najznámejšie na námestí a v meste vôbec. Patril známej Thurzovsko – fuggerovskej spoločnosti, pričom ide o 3-podlažný meštiansky palác. V jeho interiéri uvidíte aj vzácne maľby Zuzany v kúpeli či Posledný súd. Sídlo tu má Stredoslovenské múzeum.

Biskupský palác

Dal ho postaviť župan Berchtold v roku 1787 ako reprezentačnú budovu – slúžil aj ako sídlo biskupa a neskôr prvého predsedu Matice slovenskej Štefana Moysesa. V súčasnosti v ňom sídli opäť biskup.

Šikmá Hodinová veža

Kedysi ju nazývali aj Zelená veža. Stojí necelých 450 rokov a počas svojej existencie prešla rôznymi stavebnými úpravami – jej dnešný vzhľad pochádza z prestavby po ničivom požiari v roku 1761. Dnes je veža o 68 centimetrov odchýlená od zvislej osi. Mnohí tento odklon pripisujú odstráneniu prístavby “mäsiarskeho domčeka” v 60. rokoch dvadsiateho storočia, prípadne presunu ťažkej vojenskej techniky priamo popod vežu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *