Čo si nezabudnite zbaliť na lyžovačku

1 (20%) 2 votes

To, kam ste sa rozhodli ísť na lyžovačku, je len vaša vec. Čo si však so sebou vziať, ako a správne vystrojiť, aby bola lyžovačka skvelým zážitkom?
Určite by ste si mali zabezpečiť kvalitnú a kompletnú lyžiarsku výstroj. Patria tam lyže, palice, prilba, okuliare, lyžiarsky odev a obuv.

Lyže
Ak už doma máte lyže, no dlhšie ste ich nepoužívali, je potrebné ich dôkladne skontrolovať, či nie sú poškodené, opotrebované a či ešte zvládnu zdolať svahy. Dajte si ich prezrieť a nastaviť odborníkovi, ktorý vám ich prípadne aj prebrúsi a navoskuje.
Kúpu nových lyží môžete realizovať v špeciálnych obchodoch alebo v bazároch, kde predávajú síce už opotrebované lyže, ale nie natoľko, že by boli nepoužiteľné. Investícia do dobrých a kvalitných lyží sa však vyplatí. Nekupujte hneď tie najlacnejšie. Avšak na druhej strane ani tie najdrahšie nemusia znamenať záruku.

Ceny lyží sa pohybujú od 100 do 2500 €. Dôležité je zohľadniť aj to, či chcete lyže používať len na rekreačné lyžovanie alebo patríte naozaj medzi pokročilých lyžiarov. Takisto treba vyberať podľa vašich telesných proporcií, teda hmotnosti a výšky. Obchody disponujú rôznymi druhmi a typmi lyží, určite sa však poraďte so špecializovaným odborníkom, ktorý sa danej oblasti rozumie. Pomôže vám správne si vybrať, najmä ak ste začiatočník.

Palice
Palice sú nevyhnutnosťou, bez ktorej si veru nezalyžujete. Správne palice by mali mať takú dĺžku, že ak ich chytíte do ruky a opriete o zem, váš lakeť by mal byť ohnutý v 90 stupňovom uhle.

Viazanie
Niekedy je už súčasťou lyží, inokedy si ho musíte dokúpiť. Viazanie by ste mali prispôsobiť tomu, aký typ lyžiara ste. Pri tom vám však poradí špecialista, najlepšie v lyžiarskom servise, ktorý vám všetko presne nastaví.

Prilba
Tak toto je naozaj dôležitá časť výbavy. Prilba slúži na to, aby nám ochránila hlavu pred pádom a takisto čiastočne aj pred nepriaznivými vplyvmi počasia. Určite si ju pre kúpou poriadne vyskúšajte, aby vám dobre sedela.

Okuliare
Ak nechcete v krásny slnečný ale zimný deň na lyžovačke žmúriť, nezabudnite na kvalitné lyžiarske okuliare. Vyberajte si len tie, ktoré majú 100 % UV filter, aby vám naozaj ochránili oči pre silným slnečným žiarením.

Oblečenie
Lyžiarske oblečenie by malo pozostávať z viac vrstiev. Začnite teplým bavlneným spodným prádlom alebo termo bielizňou, potom nasleduje teplé fleesové tričko, či mikina a nakoniec nejaká nepremokavá vetrovka. Spodnú časť tela oblečte do lyžiarskych nohavíc, alebo špeciálnej kombinézy určenej práve na lyžovanie.
Nezabudnite na rukavice, čiapku, určite však na seba nedávajte veľa vrstiev. Zima vám určite nebude, na svahu sa totiž po niekoľkých jazdách pekne zahrejete.

Topánky
Lyžiarske topánky kupujte spolu s lyžami, sú totiž ich neoddeliteľnou súčasťou. Pri kúpe si ich dôkladne vyskúšajte, aby vás netlačili, ale ani aby vaša noha v nich nelietala. Musia sedieť pevne na nohe. Myslite aj na to, že vaša noha sa tam musí zmestiť aj s hrubou ponožkou.

Zaobstarajte si aj malú ľadvinku, ktorú si len upevníte okolo pásu a uložíte tam všetky cennosti, ktoré chcete mať poruke, teda peniaze, kľúče, mobil, fotoaparát a iné.
Ďalej je dôležité si nezabudnúť aj na opaľovacie krémy, aj keď sa to možno nezdá, slnko na horách dokáže pekne opáliť a preto si treba pokožku, hlavne na tvári, chrániť. Na pery použite balzam.

Zopár dobrých tipov:
– Ak si nechcete lyže kupovať, môžete si aj požičať.
– Pár dní pred lyžovačkou sa môžete rozcvičiť, najmä ak ste dovtedy nešportovali. Vyhnete sa tak možným zraneniam.
– Ak cestujete mimo Slovenska, nezabudnite sa poistiť.
– Nezabudnite na všetky potrebné doklady, peniaze, lieky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *