Costa Dorada – Zlaté pobrežie Španielska

Rate this post

Neviete kam tento rok ísť na dovolenku. Počuli ste už niečo o Zlatom pobreží? Nie. Tak možno práve pre Vás bude Costa Dorada dobrý tip na letnú dovolenku, kde zažijete a uvidíte toho naozaj veľa. Nudiť sa určite nebudete, k dispozícií je zábavný park PORT AVENTURA a novopostavaný aquapark COSTA CARIBE

Costa Dorada je oblasť Katalánska, 110 km južne od Barcelony. Ku Katalánsku patrí dlhý pás španielskych Pyrenejí, kde zelené údolia plné kvetín, skrývajú malebné dedinky a románske kostoly. Parc Nacional d’Aigüestortes a Vall d’Aran sú rajom pre prírodovedcov, zatiaľ čo Baqueira-Beret ponúka sneh lyžiarom. Milovníci slnka si môžu vybrať medzi pobrežím Costa Brava alebo dlhými piesočnatými plážami Costa Dorada, ktoré som už po 5 raz navštívil aj ja. Katalánsko sa od Španielska odlišuje aj jazykom. Hovorí sa tu po katalánsky. Dohovoríte sa: španielsky, katalánsky alebo francúzsky. Tieto 3 reči ovláda takmer každý obyvateľ, no anglicky sa dohovoríte skutočne minimálne, iba ak tak základne veci (a ani tie často krát nie).

Costa Dorada svoj názov získala vďaka krásnym a rozľahlým zlatistým plážam s jemným pieskom, ktoré sú obmývané vodami Stredozemného mora. Táto oblasť sa tiahne od mestečka Cunit cez Tarragonu k obci Alcanar. Costa Dorada je dlhá 270 km a jej charakter sa postupne mení. Pobrežie je posiate množstvom malých rybárskych dediniek (Cambrils) i veľkých letovísk, ktoré sú centrami turistického ruchu, zábavy a športu ( Salou, La Pineda, Sitges ). Vo vnútrozemí zasa možno objavovať krásy tamojšej prírody v prírodnom parku v delte rieky Ebro a nesmierne množstvo kultúrneho a historického bohatstva tejto oblasti. Medzi najznámejšie mestá na Costa Dorade patria Tarragona a Reus.

Ak chcete zažiť dovolenku plnú zábavných atrakcií, neopakovateľnú španielskú atmosféru a nočný život v meste, tak navštívte určite španielske letovisko Salou. Salou patrí medzi najväčšie a najkrajšie španielske letoviská ležiace na pobreží Costa Dorada. Nachádza sa 10 km od Tarragony v rovnomennej provincii. V 16. storočí tu vznikla pevnosť Torre Vella, ktorá mala tento dôležitý prístav chrániť proti nájazdom tureckých pirátov. Nájdete tu veľa luxusných hotelov a ako turistickú atrakciu má Salou svetelnú fontánu. Pláže a more v tejto oblasti patria k najčistejším z celého pobrežia Costa Dorada. V mori nenájdete žiadne medúzy, ježkov a ani inú “otravnú faunu”. Múch malinko a komáre skoro žiadne.

Mesto Vás uchváti pobrežnou promenádou, kde sú vysadené stovky krásnych paliem a kvetov. Na začiatku i na konci promenády sú svetelné fontány od človeka Carles Buigas, čo navrhol aj veľké kúzelné fontány v Barcelone. V meste nájdete veľa reštaurácií, barov, diskotéky, obchodov, ktoré ožívajú najviac večer a sú otvorené do rána. Vedľa Salou je pekné rybárske mestečko Cambrills s rybím trhom a pamiatkami. Dve hlavné pláže v centre mesta Levante a Ponente bývajú síce v sezóne dosť plné ale miesto si tu nájde v pohode každý bez problémov. Pláže sú z jemného piesku udržiavané a čisté. Vstup do mora je pozvoľný, žiadna hlboká voda hneď od kraja a tak je veľmi bezpečný aj pre malé deti a slabších plavcov.

Ďalšie menšie pláže sa nachádzajú v takých menších zátokach smerom na La Pinedu (kľudnejšie prímorské letovisko), ktoré pozvoľna nadväzuje na turistické stredisko Salou. V La Pinede je takisto veľmi pekná dlhá piesková pláž, kde sa nachádza aj populárna plážová diskotéka.. Hneď naproti pláže je rozsiahly Aquapark – AQUOPOLIS, ktorý je nielen celodenným spestrením pre deti ale j pre dospelých.

Nachádzajú sa v ňom tobogany, vírivé prúdy, kĺzačky, bazény ako aj delfinárium a menšie Zoo a mini golf. Medzi samotnou Salou a La Pinedou sa dá presúvať pohodlne autobusmi alebo trenetom (vláčik), pešo cca 45 min. Hádam najviac turistov sem prichádza z Beneluxu, Nemecka a Francúzska najviac je ale domácich Španielov. Množstvo zábavných podnikov a diskoték robí z mesta aj centrum zábavy. Na promenáde každý deň konajú rôzne vystúpenia, koncerty a rôzne show až do polnoci.

Možností ako stráviť voľný čas je veľmi veľa. Ale ak ste skôr priaznivci skúmania histórie navštívte mesto Tarragona. Je to historické centrum s antickými a stredovekými pamiatkami a populárnymi býčími zápasmi. Z útesu Balcó de Europa, uvidíte ruiny rímskeho amfiteátra (Amfiteatro Romano) a o pár metrov ďalej stoja zbytky chrámu. Za mestom sa zachoval aquadukt. V meste sú aj dve múzea Museu de la Romanitat – vystavuje rímské a stredoveké nálezy a Museu Nacional Arquelológic de Tarragona – uschováva najdôležitejšie zbierky rímskych artefaktov v Katalánsku. K najpôsobivejším pamiatkam mesta patria obrovské megalitické mestské hradby, postavené z veľkých kvádrov. Archeologická trasa vedie asi 1 km okolo hradieb a veží.

S mesta Salou sa môžete vybrať aj na zaujímavé výlety do Andory, Barcelony, kláštoru Poblet, Montblanc, alebo sa dá ísť loďou aj do ústia rieky Ebro a jeho delty. Salou má ešte jednu zvláštnosť – za Valenciou leží letovisko BENIDORM, ktoré je vraj skoro presne také isté, aj so zábavným parkom Universalu TERRA MITICA, ktorý je zameraný na staroveké civilizácie Egypta, Ríma, Grécka a pod. Ale celkom určite najväčším lákadlom v okolí je PORT AVENTURA – zábavný park americkej filmovej spoločnosti UNIVERSAL, ktorý sa nachádza 1 km od Salou smerom na Reus.

Je to tematický park rozdelený na 5 častí – MEDITERRANIA, POLYNÉZIA, CHINA, MEXIKO a DIVOKÝ ZÁPAD. Ten kto tam bol mi dá za pravdu že za jeden deň sa nedá stihnúť všetko čo ponúka – hlavne keď tam idete s deťmi. Prostredie v každej časti je vytvorené “ako v skutočnosti tam”, veľa atrakcií a vystúpení originálnych umelcov z celého sveta.

Vstupenka do Port Aventury stojí 35 € dospelý a 28 € dieťa (4 do 11 rokov). Dieťa pod 3 roky vstup zdarma.. To platí od 19 júna do 12 septembra, pretože v uvedenom termíne je park otvorený od 09.00 hod do zhruba 00.30 hod. V ostatnom čase je to 33 € dospelý a 26,50 € dieťa. Ale vtedy o 20,00 hod je záverečná a tie podľa mňa najzaujímavejšie predstavenia sa nekonajú…

Takže 19.6 – 12.9. Platí sa len vstupenka a samozrejme občerstvenie, jedlo v reštauráciách a bufetoch. Môžete si kúpiť aj vstupenku Port Aventura + Costa Caribe, ktorá stojí 61 € pre dospelých a 49 € deti ( vo vstupenke sú zarátané 3 celodenné vstupy. Prvý deň v Port Aventure, druhý si môžete vybrať buď Port Aventuru alebo Costa Caribe (aquapark) a tretí vstup v Port Aventure musíte, ale využiť do 7 dní od prvej návštevy.

Veľmi pôsobivé v Port Aventure je napríklad rituálne obetovanie na vrcholku veľkej pyramídy, v časti Mexiko hodinu pred polnocou alebo záverečná svetelná show presne o polnoci na jazere. Kto odtiaľ odíde skôr robí veľkú chybu. Vystúpenia čínskych artistov, polynézskych tanečníc, či kankán v originálnom Salóne z divokého západu nemajú chybu.

A kto má dobrý žalúdok – najväčšia horská dráha na pobreží Európy Dragon Khan v čínskej časti ho môže ľahko presvedčiť o opaku….V časti Mexiko, nájdete atrakciu ako točiace sa šálky, jazda na koníkoch, lietajúci had, divoké plamene, točiaci drak, atď.
Čína, „horská dráha Dragon Khan”. Veľmi divoká atrakcia a v tom najhoršom Vás vyfotí automaticky nastavený fotoaparát. Takže po skončení si môžete kúpiť fotku s vydesenou tvárou.
Divoký západ, „Grand Canyon“ – na veľkých gumových kolesách so sedadlami a volantom preháňate kaňonom a narážate do skál.
Polynézia, „Tutuki splash“ – vojdete do umelej sopky a čiernej jaskyne, kde vás trochu pokropí voda.

Hneď vedľa PORT AVENTURY je novopostavený aquapark (takisto Universal) – COSTA CARIBE. Ako už so samotného názvu vyplýva je postavený v štýle Karibiku – proste “zábava pokračuje”. Costa Caribe je vstupné 18 € dospelý a 14,50 € dieťa (15.5-12.9) a 9 € dospelý a 7,50 € dieťa ( mimo sezóna). Obidva parky sú otvorené celoročne. Dieťa a dôchodci nad 60 rokov = rovnaká cena.

Na Costa Dorada som bol už aj v júni v júli i auguste. V júni (od 7.) už bolo celkom teplo akurát dosť fúkalo od mora ,ale voda vzhľadom na plytkosť sa hneď prehrieva takže bola fajn. Najlepší je asi júl. V auguste zas bola pomaly neznesiteľná horúčava čo môže vadiť starším ľuďom. Mne rozhodne nie.

Bývali sme v hoteli Playa de Oro cca 250 m od pláže. Hotel celkom dobrý, s dobrými službami, polpenzia (bufetové stoly) bola veľmi dobrá. Izby mali centrálnu klimatizáciu, televízor, balkón. Jediné čo sa mi nepáčilo bola veľká horúčava v tých presklenných výťahoch.
Predtým sme bývali v aparthoteloch : v Salou to bol Zeus -apt.Ariesa v La Pinede Gentour -apt.Solpins a Gudrun. Na niečo je lepší hotel a na niečo apartmán. V hoteli mi osobne chýbala chladnička.

Nemám vyslovene žiadne negatívne stanoviská či už k ubytovaniam v hoteloch alebo apartmánoch, kde sme doteraz bývali. Ani k strave tá je výborná. Jediné mínus je preto len dĺžka pobytu a množstvo Euro, čo si môže obyčajný človek zo Slovenska dovoliť investovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *