Dovolenka v Chorvátsku polostrov Pelješac

Rate this post

Chorvátsko je obľúbenou a hojne navštevovanou dovolenkovou destináciou. Z množstva letovísk, ktoré Jadran ponúka si určite vyberie. Či už ide o letoviská situované v strednej, severnej, južnej Dalmácii, či na niektorom z chorvátskych z ostrovoch. V posledných rokoch sa na popredné miesta najnavštevovanejších oblastí dostala južná Dalmácia. Chorvátsko ponúka ubytovanie v tejto časti za veľmi priaznivé ceny. Na polostrove Pelješac ide väčšinou o nové ubytovanie alebo rekonštruované apartmánové domy. Je tu nielen kvalitné ubytovanie, ale aj krásne pláže z drobných kamienkov (napr. Perna, Kučište, Viganj) a piesočnaté pláže (napr. pláž Trstenica – patrí k jednej z najkrajších pláži v Chorvátsku) s pozvoľným vstupom do mora.

Mapa Pelješac

Mapa Pelješac

Polostrov Pelješac je druhým najväčším chorvátskym ostrovom s rozlohou 348 km². Je preslávený predovšetkým krásnou, neporušenou prírodou, čistým morom a prírodnými plážami. Pláže na polostrove Pelješac boli ocenené Modrou vlajkou za čistotu. Medzi obľúbené letoviska v Chorvátsku na polostrove Pelješac patria napríklad: Ston, Orebič, Trpanj. Orebič je malebné prístavné mestečko, ktoré leží na tzv. Kapitánskej riviére. Výhodou mesta je prívetivá klíma, okolité hory chránia Orebić pred vetrom a zaisťujú tak skorú jar a dlhé leto.  Pelješac podľa počtu slnečných dní patrí k najteplejším na Jadrane.

Dovolenka Chorvátsko je pre mnohých spätá so športom. Na polostrove Pelješac nájdete bohaté športové vyžitie od Kite surfovania, windsurfingu, potápania, jazde na vodných skútroch a bicykloch až po minigolf, kolky, stolný tenis alebo klasický tenis. Na svoje si prídu aj vyznávači cyklisticky, ktorí môžu obdivovať krásy polostrova na cestičkách po okolitých kopcoch. Veľmi obľúbené je aj lezenie po vrcholoch Pelješacu a objavovanie početných jaskýň skrytých v tunajších vrchoch.

Polostrov Pelješac je preslávený pestovaním skvelých vín. Keď ním prechádzate, zdá sa vám neskutočne zelený. Uprostred polostrova je úrodné údolie, kde sa pestujú okrem ovocia a zeleniny predovšetkým výborné vína. Na pobreží sa pestujú aj olivovníky a mandľovníky. Okrem poľnohospodárstva sa tu ľudia živia rybolovom. Významný je aj umelý chov ustríc v Malostonskom zálive. Zaujímavá je aj do dnešnej doby zachovaná výroba soli v miestnych salinách, ktorá tu má tradíciu po stáročia.

Určite neodídete z dovolenky sklamaní, ak sa rozhodnete svoju dovolenku stráviť práve na polostrove Pelješac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *