Hrady a zámky vo Francúzsku

Rate this post

Francúzske slovo château pre mnohých označuje históriu, krásu a vynaliezavú architektúru v jednom. Čo do počtu zámkov je Francúzsko skutočnou veľmocou a nech sa v tejto krajine ocitnete v ktorejkoľvek oblasti, pravdepodobnosť že na blízku bude zámok hodný návštevy, je veľmi vysoká.

Château de Vincennes

Tento kráľovský zámok sa nachádza v meste Vincennes na východ od Paríža. Od 14. storočia bol zámok svedkom mnohých zmien a zaujímavých udalostí. V 18. storočí, keď prestal slúžiť ako sídlo vznešených, stal sa na istú dobu väzením, kde zadržiavali aj známych mužov ako markíz de Sade, Diderot či Mirabeau.
Zámok nie je žiadnou na pohľad jednoduchou stavbou. Má šesť veží a tri brány, z ktorých bola pôvodne každá vysoká 42 metrov.

Château de Saumur

Château de Saumur

Château de Saumur

Château de Saumur sa nachádza v meste Saumur a jeho história siaha až do 10. storočia. Zámok bol prestavaný v 12. storočí a dnes svojou architektúrou pripomína rozprávkové zámky. Okrem toho je domovom Musée de la Figurine-Jouet, múzea starých hračiek a figurín vojakov, francúzskych kráľov a šašov.

Château de Brissac

História zámku sa začala písať už v jedenástom storočí. V 17. storočí bol prestavaný a v tej dobe sa stal najvyšším zámkom v krajine. Fasáda odráža vplyv baroka a celá stavba na pohľad pôsobí priam rozprávkovo. Zámok je v súkromnom vlastníctve, ale je otvorený pre návštevníkov a v jeho luxusnom divadle sa každoročne koná festival Val de Loire.

Château de Thorens

Zámok sa nachádza v oblasti Thorens-Glières. Jeho prehliadka zahŕňa návštevu miestností ešte z 12. a 13. storočia, dobovej kuchyne, obývacích izieb, salónov a pracovní, ktorých zariadenie a výzdoba pochádza z dôb od talianskej renesancie až po Napoleona III. Medzi chránené pamiatky patrí aj záhrada patriaca k zámku.

Château de Rambures

Château de Rambures bol jedným z prvých zámkov v Európe postavených takmer výhradne z tehál. Tento materiál mu dodáva príjemný, skoro útulný vzhľad. Na malebnosti mu dodáva aj fakt, že leží v parku Parc et Roseraie du Château de Rambures s rozáriom a starými drevinami.
Vo vnútri zámku sa nachádza zariadenie pochádzajúce z 15. až 17. storočia.

Louvre

Louvre

Louvre

Jedna najslávnejších stavieb Francúzska, Louvre, je považovaná za palác a nie zámok. Toto svetoznáme múzeum sa nachádza v budove, ktorá kedysi slúžila ako kráľovský palác a dnes je obrovským komplexom s mnohými krídlami a pavilónmi, ktoré sú výsledkom dlhoročnej výstavby, prestavby, zničenia a opätovnej obnovy. Stavba je rozdelená na nový Louvre a starý Louvre. V srdci samotného komplexu sa týči veľkolepá sklenená pyramída. Múzeum sa delí do troch krídel, a ako už každý návštevy chtivý turista určite neraz počul, na pozornú prehliadku všetkých vystavených diel by bolo potrebné tu stráviť niekoľko dní.

Ubytovanie vo Francúzsku

Lacné ubytovanie si môžete vyhľadať a rezervovať na našej stránke. Ponúkame až 3 možnosti vyhľadávania ubytovania vo Francúzsku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *