Katamaran je vec romantiky, dobrodružstva a pohody

Rate this post

Vlastniť loď je vec romantiky.
Vlastniť plachetnicu je vec romantiky a dobrodružstva.
Vlastniť katamaran je vec romantiky, dobrodružstva a pohody.

katamarán na Grand Cayman

Katamarán na Grand Cayman

Slovo katamaran má historické korene v jazyku malajských domorodcov. “Kattu maram” znamená spojené brvná. Domorodci stavali zrejme prvotné katamarany z dôvodu ich vyššej stability pri plavbe vo vlnách a možno aj preto, že to bolo oveľa jednoduchšie. Anglický termín catamaran sa používa dnes väčšinou k označeniu typu rôznych druhov viac – trupových lodí.

V námornej a riečnej, obchodnej ako aj pasažierskej preprave nedosiahli, až na malé výnimky, väčšie úspechy. Avšak v oblasti rekreačného ako aj turistického použitia sú katamarany veľmi obľúbené. Musím podotknúť, že aj trimarany majú vo svete svojich stálych a oddaných obdivovateľov.

V rozobratom stave sa katamaran ľahko prepravuje automobilom, vlakom, lietadlom alebo vrtuľníkom, čo poskytuje relatívne ľahkú dopravu katamarana na ľubovoľnú vodnú plochu, vrátane tých najťažie prístupných miest. Možnosť rozobrania katamarana je vynikajúcou vlastnosťou pri jeho využívaní v expedíciách, exotických výpravách a plavbách. Pre skladovanie nie je potrebné katamaran umiestňovať do špeciálnej miestnosti. Konštrukcia kontaktných uzlov zabezpečuje pohodlnosť skladania.

Katamaran sa skladá a rozoberá bez použitia špeciálneho náradia. Konštrukcia zabezpečuje bezpečné plávanie po plytkej vode a po vode s neznámym reliéfom dna. Kormidlo a kýl sú konštrukčne chránené pred poškodením v rôznych prevádzkových situáciách. Katamaran sa môže používať na plavbu na menších riekach a jazerách a tiež na dlhšie expedície v pribrehovej zóne otvoreného mora.

Na našom webe nájdete samé užitočné rady a tipy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *