Kde nájdete najvyššie položený hotel na Slovensku?

5 (100%) 1 vote

Keď si pozeráte prezentačné videá, ktoré majú na Slovensko prilákať turistov, v ani jednom nikdy nechýbajú dve miesta. Tým prvým je naše hlavné mesto a dramatické zábery na Bratislavský hrad a tým druhým? Druhým zástupcom nemôže byť nik iný ako Vysoké Tatry, ktoré sú naším najväčším lákadlom. Niet sa čomu čudovať, je to naše najmajestátnejšie, najkrajšie a aj najvyššie pohorie. Aj preto asi nebude pre vás prekvapením, že najvyššie položený hotel na Slovensku nájdete práve tu. Zoznámte sa, tento jedinečný hotel v Tatrách sa volá Sliezsky dom, nachádza sa v nadmorskej výške 1670 m a je pod Gerlachovským štítom.

Kde siaha jeho história

Prvý krok, ktorý sa postaral o to, aby mohol vzniknúť Sliezsky dom, sa odohral v roku 1871. Vtedy na tomto mieste postavili prvú kamennú budovu. A hoci bola z kameňa, lavíne, ktorá prišla o tri roky neskôr, odolať nedokázala. O 24 rokov neskôr tu otvorili novovybudovanú horskú ubytovňu s ôsmimi izbami. A ako príjemný bonus tu bola aj maštaľ s dvomi kravičkami, ktoré sa starali o čerstvé mlieko hlavne pre turistov a priekopníkov lyžovania. Postupom času, vďaka skvelému miestu a obľúbenosti tejto loaklity hotel rástol – v roku 1908 tu bolo 40 lôžok o 51 rokov to bol viac ako dvojnásobok – zmestilo sa sem 103 turistov. Posledná rekonštrukcia sa udiala v rokoch 2009-2011 a premenila hotel do súčasnej podoby – je tu 36 izieb, 7 apartmánov a stále je zachovaná pôvodná tatranská architektúra.

Čím je výnimočný

Okrem svojej polohy a výšky je Sliezsky dom výnimočný aj tým, že v roku 1995 ho počas svojej návštevy na Slovensku navštívil pápež Ján Pavol II.. A neskončilo to iba pri návšteve, dokonca tu vysvätil drevený kríž, ktorý je aj dnes súčasťou hotela. Okrem toho hotel ponúka skvelú gastronómiu, ktorá je mixom tradičnej slovenskej kuchyne a moderných trendov. Chcete sa zahriať pri krbe? Nechajte si pripraviť grog a poseďte si pred kozubom v lobby bare. Ste milovníkom nočnej oblohy? Tu vďaka nadmorskej výške a minimálnemu svetelnému smogu budete mať skvostný výhľad, takže ak máte astronomický ďalekohľad, zoberte si ho so sebou. A v neposlednom rade je to skvelý základný tábor pri výstupe na Gerlach.

Výstup na Gerlach

Aj keď nepatríte medzi najskúsenejších horolezcov či turistov, v Sliezskom dome vám zabezpečia služby horského vodcu, ktorý vám pomôže zdolať najvyšší vrch Slovenska. Výstup začína skoro ráno, okolo 5:00 a celá túra trvá približne 8-10 hodín. O niektoré časti horolezeckej výbavy ako horolezecká sedačka, karabína, cepín či prilba sa postará hotel Sliezsky dom alebo priamo váš horský vodca.

Odpočiňte si vo wellnesse

Po náročnej túre si určite doprajte odpočinok v tatranskom wellnesse. Asi vás neprekvapí, keď vám povieme, že ide o najvyššie položené zariadenie tohto druhu na Slovensku. Prekvapivé nie je ani špičkové vybavenie – vírivky, bazény, sauny či odpočinková miestnosť. Čo však bude pre vás prekvapením, a veľmi príjemným, je výhľad práve z odpočinkovej miestnosti. Pred vami sa objaví obrovská presklená panoráma s neuveriteľným výhľadom – pozeráte sa na tatranské štíty, ale aj na magické Velické pleso. Chcete sa dozvedieť o tomto hoteli viac? Navštívte stránku Sliezskydom.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *