Láka vás Grécko? Toto sú 4 dôvody, prečo by ste ho mali navštíviť

5 (100%) 3 votes

Balkán je skvelý kus Európy, ktorý ponúka možnosti každému, kto hľadá letnú dovolenku. Ak nechcete letieť, chcete pekné more a fajn ceny, choďte do Chorvátska, ak si chcete užiť dámsku alebo pánsku jazdu, Bulharsko je pre vás ako stvorené a ak chcete niečo dobrodružnejšie a menej prefláknuté, navštívte Albánsko či Čiernu horu. A potom je tu ešte Peloponézsky polostrov, na ktorom sa spokojne vyvaľuje Grécko a Gréci popíjajúci svoj mate čaj či silnú kávu počas siesty. Tu sú štyri dôvody, pre ktoré sa vám Grécko oplatí navštíviť.

Grécky štýl života

Ak si chcete oddýchnuť, nikam sa neponáhľať a poriadne zresetovať hlavu, Grécko je ideálnou destináciou. Tu sa nikto nikam neponáhľa, Gréci sú schopní počas siesty pri jednej káve či „matéčku“ stráviť aj dve hodiny a potom sa ležérnym tempom vybrať späť do práce. Myslíte si, že siesta je len pre lenivcov? Omyl, počas horúcich letných dní si ju budete užívať ešte viac ako miestni. A potom večer vymenia silný zelený čaj za ouzo s vodou a ľadom či pohár vína s cigaretou. Zaujímavosťou je, že Gréci veľa alkoholu nevypijú a skôr si ho vychutnávajú. Navyše sú veľmi priateľskí a nápomocní – asi si uvedomujú, že príjmy z cestovného ruchu tvoria osminu ich HDP.

Miestna kuchyňa

greece_food_horiatiki

Na stredomorskej strave je úžasné to, že aj keby ste mali tú najväčšiu večeru na svete, nepriberiete. No dobre, možno trochu, ale nie tak, ako keby ste si dali segedínsky guláš so šiestimi knedľami. Gréci si navyše dávajú záležať na jednoduchosti, dokonalej harmónii chutí a zároveň čerstvosti a kvalite surovín. Keď v Grécku odtrhnete citrón zo stromu a privoniate k nemu, nebudete veriť, že citróny môžu takto voňať. Ďalším veľkým bonusom je, že nezáleží na tom, či ste v maličkej taverne v zabudnutej dedinke na konci sveta, alebo v podniku so zvučným menom, jedlo chutí vždy skvelo. A čo by ste mali skúsiť? Určite stifado, moussaku, souvlaki, ale aj obyčajný gyros vás dostane.

Krásne ostrovy

Grécku patrí 1200-6000 ostrovov. Prečo takýto široký rozptyl? Nie je to preto, žeby Gréci boli leniví ich spočítať, ale kvôli definíciám, čo ostrov je a čo už nie je. Medzi tie najkrajšie, ktoré by ste určite mali navštíviť, patrí ostrov Zakynthos so svojou svetoznámou plážou Navagio beach s vrakom lode. Aj tie najznámejšie ostrovy ako Rhodos, Kréta, Kos či Korfu patria medzi tie, ktoré ponúkajú veľa krásy. Ak chcete skúsiť niečo menej turisticky vychytené, určite navštívite Mykonos, Milos či Kastelorizo. Ono je to v podstate jedno – kam prídete, tam na vás čaká zoznámenie sa s neuveriteľnou charizmou a pohostinnosťou.

Kus histórie

Nie nadarmo sa o Grécku hovorí, že je to kolíska európskej civilizácie. Je to naozaj tak, cítite to na každom kroku. Veď len samotná návšteva Atén vo vás zanechá dojem, že je nemožné, aby pred 2000 rokmi stavali také obrovské a vyspelé stavby – Akropola a celé jej okolie, Hadriánov oblúk, Diov chrám a ďalšie majestátne miesta, ktoré vás dostanú. Potom je tu tajomná Meteora, kde na vás čakajú monastery postavené na vysokých skalných bralách. A ktoré miesta by ste mali ešte navštíviť? Určite Delfí, Trikala, Parga, Korint či Thessaloniki.

Máte aj vy obľúbené miesta v Grécku? Podeľte sa o ne s nami v diskusii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *