Moja cesta po Mexiku, úžasnej krajine, ktorá útočí na všetky vaše zmysly

Rate this post

Mexiko – útočí na všetky zmysly, pozeraním,, zvukmi, chuťami a vôňami, jedinečnou zmesou kultúr a krajiny. Novodobé Mexiko je výsledkom stretnutia dvoch kultúr, ktorý sa odohral v r. 1521, kedy španielski conquistarorias porazili Aztékov. V nasledujúcich storočiach staroveké mexické civilizácie splynuli s katolíckou kultúrou španielska. Potom čo v 19. storočí získalo Mexiko samostatnosť, vydalo sa na cestu upevňovania svojej identity a tento proces pokračuje podnes. 

Svoje úžasné putovanie sme začali 17.3.2006 letom z Viedne cez Londýn do Guidad de Méxiko. 
Je to veľmi rozľahlá, životom pulzujúca a často pod príkrovom smogu sa dusiaca metropola. Toto mesto oplýva bohatou domorodou a koloniálnou minulosťou. Historické centrum bolo hlavným mestom Aztékov – Tenochtitlán, ktoré sa rozkladalo na ostrove uprostred jazera Pexcoco. Po podmanení Španielmi mesto bolo zrovnané zo zemou. Život Mexičanov sa odohráva na „Zócalách“. Plaza de la Constitución je najrozľahlejšie verejné námestie na svete. Dominujú tu dve budovy – katedrála Metropolitana a Palacio Nacional, ktorý sa rozkladá na mieste paláca Montezumy II.
Pozostatky aztéckeho mesta Tenochtitlánu a veľkolepého chrámu boli náhodne objavené v r. 1978 a odkryli Templo Mayor. 
Návšteva Museo Nacional de Antropologia nám poskytla úžasnú zbierku artefaktov kultúr predkolumbovského Mexika. Je tu úvodná sieň do problematiky antropológie a stručne objasňuje dejiny Mezoamriky. Sieň predklasického obdobia, Teotihuacán, Toltékvia, Oaxaca, Pobrežie Mexického zálivu, Mayovia a mnohé iné úžasné veci, predovšetkým v aztéckej sieni známy slnečný kameň. 
Na námestí Garibaldiho sme si objednali hudobníkov Mariachis, ktorý hrali len pre mňa k meninám a ochutnali prvú tequilu. 
Na chvíľu sme hlavné mesto opustili a vydali sa do Teotihuacánu.

18.3.2006 
Teotihuacán – Miesto, kde sa ľudia stávajú bohmi. Toto miesto patrí k najpôsobivejším miestam starovekého sveta. Tento kolosálny mestský komplex založený ešte pred príchodom kresťanstva sa rozkladá na ploche 20 km2 a kedysi tu žilo 125 000 obyvateľov. Neskôr sa premenilo v posvätné miesto Aztékov. Ceremoniálne centrum s chrámami, palácmi a pyramídami síce svedčí o dávnej nádhere mesta, ale neodhaľuje takmer nič o ich staviteľoch a obyvateľoch. Ich pôvod, spôsob života a nakoniec aj odchod sa dodnes nepodarilo objasniť.

S úžasom sme počúvali o histórii Quetzalcoatlovho paláca a vládnutia, Cestou Mŕtvych sme smerovali k Pyramíde Slnka a Mesiaca. Pyramída Slnka je impozantná svojou 65 výškou a dĺžkou jednej strany štvorca 213 m – skutočne impozantná. Pomaly sme vystúpili na jej vrchol a otvoril sa pred nami úžasný pohľad. Tvárou obrátenou k slnku a s vystretými dlaňami sme dobíjali a nasávali slnečnú energiou a mysleli len na pozitívne veci. Len ťažko sa nám opúšťal vrchol pyramídy a pokračovali sme k Pyramíde Mesiaca, ktorá je vysoká 47 m s pôdorysom 150×140 m. Z jej vrcholku sa pred nami otvorila úžasná panoráma. Vôbec sme nevnímali nerovný terén, namáhavé výstupy a to všetko v nadmorskej výške 2200 m.

19.3. – 20.3.2006
Po presune do ACAPULCA a nočnom ubytovaní sme pod balkónom hotela počuli úžasný hukot Tichého oceánu. Ráno sa pred nami otvorila Acapulská zátoka. Acapulco je rozdelené na dve časti – smerom na západ sa rozkladá staršie historické jadro Centro, na východe novší pás La Costera Miguel Alemán, kde sú hotely, obchody, reštaurácie a nočné kluby.

Po dopoludní strávenom na pláži sme vyrazili na prehliadku mesta a hlavne k hlavnej atrakcii mesta, na útes La Quebrada, odkiaľ sa vrhajú strmhlav do mora skokani. 

21.3.2006
Skoro ráno sme vyrazili na ďalšie cesty smerom na mesto Oaxaca. Najskôr sme sa zastavili v meste Cholula, kde sa nad rovinatou krajinou týči veľká pyramída Tepanapa, druhá najväčšia pyramída na svete. Na špičke tejto stavby, ktorú za svätyňu považovali už Olmékovia, Zapotékovia, Teotihuacánovia, Toltékovia a iní, je byzardne umiestnený katolícky kostol. Nakoľko bol prvý jarný deň, bolo tu plno domácich oblečených v bielom, ktorí vítali jar. No a my s nimi. Počas zastávky pri obrovských kaktusoch sme dorazili do Oaxacy. 

22.3.2006
OAXACA – mesto ležiace v úrodnom údolí vo výške 1500 m v pohorí Sierra Nevada del Sur. Patrí k najzachovalejším a najrozkošnejším koloniálnym mestám v Mexiku. Kostol Santo Domingo vyrazí dych – je to stavba, ktorá prišla na 12 mio pesos v zlate. 
Za strohým priečelím sa ukrýva interiér oplývajúci oslnivou zlatenou a polychrómovanou štukovou výzdobou, kde sa prelína baroko s gotikou s románskymi a maurskými prvkami. 
Hlavný ruch a život zase ako v každom inom meste prebieha na „zócale“ Plaza de Armas. Po rozkošných uličkách mesta nás čakal Monte Albán – najveľkolepejšie zapotécke mesto. 
 
Pýši sa úžasnou polohou vo výške 400 m nad Oaxackým údolím a kvôli nemu zrovnali vrchol kopca. Dlhá minulosť tohto obradného miesta, ktoré je triumfom stavebníctva, sa odvíjala od Olmékov približne od r. 500 pred Kr. Ťažiskom celého kultového mesta je Plaza Grande, okolo ktorého sú zoskupené najdôležitejšie budovy, ihrisko Juego de Pelota dlhé 41 m a široké 26 m má tvar plochého H. Po prejdení celého areálu sme vystúpili na Južnú plošinu a vrch Pyramídy III. Mont Albán nás uchvátil. 
Po návrate do Oaxacy, mesta pod Unescom od roku 1988 sme ochutnali kobylky, čerstvo mletú čokoládu a prešli sme sa po mercade – tradičnom indiánskom trhu.
 
23.3.2006
Opustili sme údolie Oaxacy, pozreli si v meste El Tule najväčší strom, navštívili pálenicu mezcalu, ktorý sa pije s červíkom, tkáčovňu kobercov a čakal nás nočný presun cez krásnu krajinu. 

24.3.2006
Villahermose a Park La Venta
V tomto hlavnom meste štátu Tabasco nás privítal dážď, ktorý nás sprevádzal aj pri návšteve v Parque Museo La Venta. Je to atraktívny rozľahlý parkový areál, jedinečné archeologické múzeum pod šírym nebom som zoologickou záhradou. Je to vlastne kúsok pralesa uprostred mesta, približne 50 olméckych monumentov tu našlo ideálne stanovisko. 

25.3.2006
PALENQUE
Miesto každodennej smrti slnka. Vybavení ľahkým pršiplášťom sme zamierili z mestečka Palenque do pralesného kráľovstva. Palenque je všetkým, čím by archeologická lokalita mala byť – tajomná, vážna, pekne zachovalé a impozantné miesto obklopené pralesom. Mayovia sa tu usadili už v roku 100 pred Kristom a svoj vrchol slávy Palenque prežilo v roku 600 a 800 po Kristovi. Toto miesto a mesto fascinuje. 

Ruiny sa nachádzajú v nadmorskej výške 3000 m. Najvýznamnejším panovníkom tu bol všadeprítomný kráľ Pacal. S úžasom sme prechádzali cez toto pralesné kráľovstvo, ktoré sa nám odhaľovalo z tichého pláštika hmly a oparu. Od Paláca nápisov sme za potokom Otulul odvivovali pyramídy – Chrám kríža, Chrám slnka, Chrám rastlinného kríža. 
Užasnutí sme sa presunuli k vodnej kaskáde rieky Aqua Azul, ktorá bola po daždi ohromná a ktorá ma skoro stála život. 

26.3.2006
Ráno nás ešte užasnutých z pralesného kráľovstva privítal ďalší nádherný komplex UXMAL– mesto trikrát stavané, je najkomplexnejšou a najharmonickejšou ukážkou puuckej architektúry. O minulosti mesta sa moc nevie, skutočný význam veľa tunajších objektov, ktoré si uchovali zvláštne názvy od Španielov, je nejasný. Hneď pri vstupe nás ohúrila Čarodejníkova pyramída – vysoká a strmá, ktorá je na oválnej základni a je nesmierne pôsobivá. Podľa legendy ju postavil škriatok – kúzelník za jedinú noc.

Len sme ľutovali, že nie je možné na pyramídu vystúpiť. Na budovách sú krásne zachované reliéfy. Z vrcholku inej pyramídy sme pozerali prekrásny areál rozprestierajúci sa pred nami v yucatanskej džungli.
Pokračovali sme k mestu Mérida, ktoré založil v r. 1542 na rozvalinách mayského mesta conquistador de Montejo ml. a pretože mu pripomínalo zrúcaniny rímskeho mesta Merida v Španielsku, nazval ho tiež Méridou. V meste sú po rokoch prosperity veľkolepé paláce, námestia, parky a sochy. Dnes je Mérida moderným mestom. Obzreli sme si Palacio Municipal, katedrálu de San Ildefonso a veselú tanečnú zábavu priamo na ulici. 

27.3.2006
CHICHÉN ITZÁ
Najzachovalejšia mayská lokalita na Yucatáne, ktorá však pre archeológov zostáva stále záhadou. Mýty rozprávajú o tom, ako toltécký boh – kráľ Quetzalcoatl / Kukulcán – odišiel do vyhnanstva a usadil sa v Chichén Itzá. Nálezisko, ktoré je od r. 1988 zapísane do zoznamu svetového dedičstva Unescom, je dokonale zachované a zreštaurované. Je to úžasný pôžitok. Priestor je rozdelený na Chichén Nuevo – Nový Chichén a Chichén Viejo – Starý Chichén. Najimpozantnejšou stavbou je El Castillo – Templo de Kukulcán. 9 stupňová pyramída, ktorej strany merajú 55 m a vysoká je 30 m a názorne vyjadruje, ako Mayovia ovládali kalendár. Na každej strane je 91 schodov ku chrámu, ktorý stojí navrchu. 

Keď ku 364 schodom pripočítame schody pred vchodom do chrámu, dostaneme počet dní v roku. Zaujímavé sú aj ostatné stavby ako Observatórium, Kláštor, Chrám bojovníkov, ktorý stráži Chacmool a skupina 1000 stĺpov, Tzampantli – nízka plošina s reliéfmi škľabiacich sa lebiek, ako aj 168 m dlhé ihrisko Pelota. Mayská cesta sache vedie k ohromnej prírodnej náídrži Cenote, ktorá slúžila k uctievaniu boha dažďa Chaka a k obetovaniu ľudí. 
Večer sme sa presunuli k Mayskej riviére do Playa del Carmen.

29.3.2006
TULUM – mayské mesto, prístav, pyšné na svoje polohu na útese nad Karibikom. Jeho názov znamená ohradenie alebo stena. Pôvodne sa mu hovorilo Zama – Úsvit. 

31.3.2006 – 1.04.2006 odchod do Cancúnu, leto do Mexico City, Londýna a Viedne.
Mexiko ponúka všetko, čo si môžete želať. Prekrásnu prírodu, tropické pralesy, kaktusy, more, indiánske trhy, hudbu, tequilu. Je to ekonomicky vyspelá krajina, plná kontrastov a krajina s bohatou históriou, fascinujúcimi pyramídami, pestrou kuchyňou a plná milých, pohostinných ľudí. 
Mexiko si vás podmaní, to tajomné magično, ktoré tak priťahuje. Opojí vás svojim čarom. Výstupy na vrcholky pyramíd, tie nádherné výhľady a pohľady. Slnko v tvári. 
Mexiko je už 10 rokov láskou CK Bubo a ja už chápem prečo. 

Jedna myšlienka na “Moja cesta po Mexiku, úžasnej krajine, ktorá útočí na všetky vaše zmysly

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *