Ostrov Rab v Chorvátsku nazývaný aj Ostrov Šťastia

Rate this post

Ostrov Rab sa nachádza v Kvarnerskom zálive v Chorvátsku. Rab patrí medzi najkrajšie ostrovy, ktorými krajina disponuje. Je dlhý 22 kilometrov a široký 3 až 10 kilometrov. Je to ostrov kultúry a histórie, kde zaznamenáte pamiatky od antiky až po súčasnosť. Je to nádherný ostrov s prekrásnym pohľadom na prírodnú scenériu, členité pobrežie a číre more.

Rimania tento ostrov prezývali Felix Arba, čiže Ostrov Šťastia.

Tento ostrov je taktiež prezývaný aj malý Dubrovník, a to práve vďaka krištáľovo čistému moru a množstvom piesočných pláži, ktoré lákajú každoročne veľké množstvo turistov.

Pobrežie ostrova Rab

rab-island-croatia-photoOstrov má výrazne členité pobrežie, ktoré spája kontrasty ostrých kamenných útesov na východnom brehu s miernymi piesočnatými plážami, holými horskými stenami porastenými riedkou macchiou a lesmi mediteránskeho duba. Ostrov sa stal významným turistickým centrom Chorvátska a to prispelo k vzniku niekoľkých letovísk, medzi ktoré patria letoviská Banjol, Lopar, Palit, Rab, Lopar a Suha Punta.

Pamiatky ostrova Rab

RabNa ostrove je zachovalých veľa historických pamiatok. Medzi významnejšie patria napríklad románske zvonice sv. Mary alebo paláce Nimira a kostol svätého Ondreja, ktoré sa nachádzajú v hlavnom centre ostrova, v meste Rab. Tomuto mestu dominujú štyri kostolné veže, ktoré sa stali symbolom mesta a aj ostrova.
Medzi ďalšie pamiatky, ktoré ocenia mnohí turisti, patrí palác Dominis, ktorý bol postavený v 15. Storočí v s prvkami gotiky a renesancie.
Zaujímavosťou je, že v meste Rab sa každoročne koná Rytiersky turnaj v samostrelectve. Ten sa uskutočňuje na počesť ochrancov mesta Rabu, sv. Krištofa, ktorého relikvie sú uložené v Mestskom múzeu sakrálneho umenia.
Ak neviete čo robiť na ostrove Rab v tomto článku sa dočítate viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *