Rady pri cestovani lietadlom na letnú dovolenku

Rate this post

Leto sa začalo a mnoho z nás sa môže tešiť na oddychovú letnú dovolenku. Keďže sa cestovanie často nezaobíde bez starostí, prinášame vám niekoľko rád a tipov, ktoré vám pomôžu pri plánovaní zahraničnej cesty.

Váha a rozmery batožiny do lietadla

Pokiaľ cestujete letecky, je batožina asi najväčšou starosťou. Dve veci, ktoré cestujúcim nedávajú spať, sú váha a rozmery. Nie je náš kufor príliš veľký? Neprekročíme maximálnu povolenú váhu batožiny? Základom je, zistiť si, aké podmienky stanovuje konkrétna letecká spoločnosť, s ktorou letíte. Zatiaľ čo spoločnosti ako Austrian, Lufthansa, KLM a mnohé ďalšie vám automaticky prepravia batožinu do (väčšinou) 23 kilogramov a k tomu ešte príručnú batožinu s rozmermi väčšinou okolo 55x40x20, pri nízkonákladových leteckých dopravcoch je tomu inak. Aby sa letecké spoločnosti mohli prezentovať ako nízkonákladové, musia znížiť všetky náklady a ponúkať lacné letenky, ktoré zahŕňajú len tie najzákladnejšie služby. Týmto spôsobom nie je cena za zapísanú batožinu v cene letenky, ale musíte si ju zvlášť zaplatiť. Keďže príručnú batožinu si so sebou vezmete bez platenia a povolených máte napríklad u Ryanair až 10 kilogramov a podľa nových pravidiel aj jednu menšiu tašku, veľa cestujúcich sa rozhodne cestovať len s príručnou batožinou. Najmä mnohé slovenské ženy by asi nesúhlasili, že je možné sa na letnú dovolenku pobaliť len do malého kufra, určite sa o tom oplatí porozmýšľať. Ušetrí vám to minimálne 15 Eur za cestu.
Na čo tiež netreba zabúdať je, že z dovolenky sa často vraciame s darčekmi a suvenírmi, takže ak sme už pri odlete boli na váhovom limite, pri návrate môžme mať problémy. Neznamená to, že sa ale pri skvelých dovolenkových nákupoch musíte krotiť, len si vopred zabezpečte namiesto 15 kilogramovej 20 kilogramovú batožinu (v prípade Ryanair). Môžte tak urobiť pri rezervácii aj po nej a dokonca ešte aj na letisku, ale vtedy už pôjde o naozaj vysoké poplatky. Keďže aj v leteckej doprave ide predovšetkým o peniaze, nemôžte rátať, že pri vašej ťažkej batožine niekto zažmúri očko. Za každé kilo navyše si budete musieť zaplatiť.
Pokiaľ sa problémom s batožinou chcete vyhnúť, cesta autobusom je jednoduchým riešením. No v takomto prípade je potrebné pripraviť sa na menší komfort a často takmer nekonečnú cestu.

Preprava tekutín v lietadle

Aj keď sa povráva, že by mala prísť zmena pokiaľ ide o prepravu tekutín na palube lietadla, zatiaľ existujú celkom prísne pravidlá a pokiaľ má nádoba s tekutinou viac ako 100 ml, nebudete si ju môcť zobrať na palubu. Malý lak na nehty, maskara či lesk na pery sú týmto pádom v bezpečí. Musíte ich pri kontrol ale ukázať v priesvitnom vrecúšku. Tieto si môžete kúpiť aj na letisku, no určite ušetríte, ak si ich kúpite vopred. Nezabudnite, že musí ísť o uzatvárateľné vrecúška.

Letecky s deťmi

Deti na letisku

Deti na letisku

Pokiaľ je zákazník kráľ, tak u detí to platí dvojnásobne. Nie že by deťom výnimočne záležalo na rôznych službách, letecké spoločnosti sa s výhodami pre deti predbiehajú, aby presvedčili predovšetkým rodičov, že sú tým ideálnym rodinným prepravcom. Letecká spoločnosť Ryanair napríklad povolila prepravu autosedačiek na palube a okrem iných výhod ponúkla zľavu na poistenie malých detí. Ako rodič neváhajte nadviazať kontakt s leteckou spoločnosťou, s ktorou letíte, a zistiť si presne, aké podmienky vám môžu poskytnúť.

Cestovný slovníček

Pokiaľ sa nemôžete pochváliť plynulou znalosťou angličtiny, pripravte si ešte pred svojou letnou dovolenkou malý cestovný slovníček. Praktický môže byť slovník, ktorý bežne dostanete v obchode, ale pokiaľ chcete väčšiu prehľadnosť a hlavne pokiaľ idete do krajiny, kde sa s nemčinou či angličtinou nedohovoríte, je skvelé napísať si niekoľko základných fráz. Budete tak pripravení na bežné situácie a budete presne vedieť, kde hľadať pomoc.

Nepredvídateľné komplikácie

Väčšina Slovákov patrí medzi opatrných a vždy dobre pripravených turistov. Rodinné dovolenky sa často plánujú aj rok vopred, takže všetko je dokonale premyslené. Vždy sa však môže prihodiť niečo nevyspytateľné. Okrem štrajkov na letiskách či u konkrétnych leteckých spoločností, vás dokonca môžu zasiahnuť aj štrajky na železniciach či cestách. Jedinou radou, ktorou sa v tomto prípade držať je, mať vždy veľkú časovú rezervu. V časovej tiesni toho už len málo dokážete vymyslieť a zorganizovať, ale ak nemusíte byť v panike, že zmeškáte let, skôr na niečo prídete. Vždy je šanca, že časovú rezervu potrebovať nebudete a na letisko tým pádom prídete príliš skoro. No čakanie v obchodíkoch bezcolnej zóny pre väčšinu z nás nebude tou najhoršou predstavou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *