Spoznajte krásy strednej Európy

Rate this post

Cesty do ďalekého zahraničia sú vzrušujúce a prinášame si z nich nezabudnuteľné zážitky. No niekedy nie je za nádhernými zážitkami nutné cestovať príliš ďaleko. Aj krajiny, s ktorými Slovensko susedí, majú určite čo ponúknuť. Tentokrát prinášame informácie o zaujímavých mestách v Poľsku, Česku, Maďarsku a Ukrajine, keďže o Rakúsku a hlavne o nádhernej Viedni sú informácie ľahko dostupné, zatiaľ čo niektoré mestá a ich krásy u našich ostatných susedov nie sú turistom dosť známe.

Kutná Hora

Do Českej republiky sa neoplatí cestovať len kvôli návšteve Prahy. Aj mesto Kutná Hora návštevníkov určite očarí. Ide o okresné mesto v Stredočeskom kraji a dôležitú mestskú pamiatkovú rezerváciu, ktorá je vďaka svoje kráse a výnimočnosti zapísaná aj na zozname svetového kulturného dedičstva UNESCO.
Mesto v minulosti vďačilo za svoju slávu a bohatstvo ťažbe striebra a stiebornej rudy.
V 14. storočí sa začala výstavba Chrámu svaté Barbory. Táto architektonicky zaujímavá stavba je päťlodnou rímskokatolíckou gotickou katedrálou. Kostol bol od začiatku zamýšľaný ako reprezentatívna stavba bohatých mešťanov a konkurovala pražskej katedrále.
Okrem iných zaujímavostí sa oplatí navštíviť aj České muzeum stříbra, ktoré vás prevedie históriou Kutnej Hory a priblíži vám tak baníctvo ako aj výrobu mincí.
Sedlec je jednou z častí mesta Kutná Hora a nachádza sa tu slávna Kostnice, ktorej interiér je vyzdobený kosťami zosnulých a pôsobí naozaj výnimočne.

Doprava do Kutnej Hory
Pokiaľ nechcete cestovať autom, do Kutnej Hory sa môžete dostať aj vlakom. Z Bratislavy je spojenie možné cez Kolín. Cesta trvá vyše štyroch hodín, presný čas závisí od konkrétneho spojenia.

Vroclav

Na rieke Odra v juhozápadnom Poľsku sa nachádza Vroclav. Ide o univerzitné mesto s mnohými pamiatkami a zaujímavosťami. Rynek alebo hlavné námestie je centrom života i architektonickým centrom mesta. Je jedným z najväčších námestí v Európe a lemujú ho zaujímavé historické budovy. Radnica s gotickým interiérom je jednou z mála významných budov, ktoré neboli zničené počas druhej svetovej vojny. Japonská záhrada je jedným z lákadiel mesta, ktoré si najlepšie vychutnáte za príjemného počasia. Okrem návštevy kostolov a múzeí sa môžete vybrať aj do Katedrály svätého Jána Krstiteľa, a z veže si vychutnať pohľad na mesto. Výťah na samotný vrh veže vám určite pomôže, ak nemôžete zdolať schody.

Doprava do Vroclavi
Z Bratislavy môžete cestovať len s jedným prestupom. Pri niektorých spojeniach treba prestupovať v Katowiciach pri iných v Pardubiciach. Cesta trvá vyše 7 hodín.

Debrecín

Debrecín je druhé najväčšie maďarské mesto, ktoré je významným kultúrnym i hospodárskym centrom východného Maďarska. Jedným z najvýznamnejších momentov v dlhej a bohatej histórii mesta bolo vyhlásenie nezávislosti Uhorska počas maďarskej revolúcie 1849, kedy sa Debrecín dokonca na istú dobu stal uhorským hlavným mestom. Velký kalvínsky kostol je miesto, kde sa táto udalosť odohrala a určite stojí za návštevu. Dériho múzeum je ďalším skvostom, ktorý by ste si nemali nechať ujsť. Zoznámiť sa tu môžete s prírodou i históriou regiónu a tiež obdivovať rôzne umelecké diela. Hlavná ulica, ktorá nesie názov Piac utca, vás prevedie hlavnými pamiatkami a tiež vám odhalí rušný mestský život s kaviarňami a obchodmi.

Doprava do Debrecínu
Cestovanie do Debrecínu hromadnou dopravou môže byť komplikové. Existuje ale možnosť cestovať z Bratislavy na stanicu Budapest-Keleti a tam prestúpiť na spoj do Debrecínu.

Ľvov

Doprava do Ľvova
Pokiaľ nechcete do tohto mesta cestovať automobilom, pripravte sa na poriadne dlhú cestu. Spojenie je možné s prestupovaním v Česku, no cesta vám zaberie aspoň 12 hodín.

Ubytovanie

Nájsť výhodné ubytovanie je v dnešnej dobe celkom jednoduché a neplatí to iba pre susedné štáty. V pohodlí domova vám vyhľadávače porovnajú rôzne typy ubytovania podľa vašich preferencií. Lacné ubytovanie online si môžete vyhľadať a rezervovať aj na našich stránkach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *