Súboj ročných období na Orave

Rate this post

Biela zima alebo farebná rozkvitnutá jar?

Príroda nám neustále ukazuje, že aj v jej „chotári“ prebiehajú neustále súboje „na život a na smrť“. Či je to vo zvieracej, alebo rastlinnej ríši, tak aj v ríši ročných období.

Skutočná zima prišla nezvyčajne veľmi neskoro, až koncom januára a nečudo, že sa jej vôbec nechce odísť. Hoci udrela naraz a poriadnou silou  (mrazy až do -30 °C a snehová perina sa za pár dní nafúkla o jeden meter), veľmi mi to nevadilo. Najväčšiu radosť z príchodu zimy mali hádam iba divé kačky a náš pes.

Druhou stranou mince bol smútok a často i zúfalstvo ľudí, ktorým takáto nečakaná nádielka snehu spôsobovala len problémy a často až veľké škody.

Na sviatok MDŽ sme už našim ženám nosili snežienky a lúky boli rozkvitnuté jarnými bylinami. Pomaly, ale isto sa blíži prvý jarný deň, na poliach sa už oralo, ale zima nie a nie odísť. Zahryzla sa do zeme „zubami – nechtami“, asi až príliš hlboko, a nie – a nie sa pustiť.

Slnko je už poriadne vysoko. Jeho lúče sú každým dňom teplejšie. Snehová prikrývka má poriadne silné brnenie, súboj s jarou však pomaly, ale isto prehráva. Víťaz môže byť len jeden. Aj toto obdobie dokáže byť nádherné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *