Tipy a triky ako nakupovať v Egypte

Rate this post

Honba za výhodným nákupom v Egypte sa môže stať pre našinca veľmi nepríjemným zážitkom. Kto nieje pripravený na systém správneho „dohadovania sa“ môže odísť sklamaný a získať negatívny pohľad na celý Egypt a jeho obyvateľov. Väčšina turistov z Európy je zvyknutá na pevne stanovené ceny a jednanie o cene im môže pripadať komické alebo prinajmenšom nepríjemné. Platí však zásada „Iný kraj, iný mrav“.

Nakupujte v skupinách

Ak už máme pripravenú hornú cenovú hranicu ktorú sme ochotný do nákupu investovať tak môžeme vyhľadať obchod. Tu Vás musím upozorniť na dôležitú vec. Čím viac priateľov Vás bude pri nákupoch sprevádzať tým lepšie. Osobne som totiž zažil prípad keď obchodník po mojom vstupe uzamkol vchod do obchodu a s úsmevom na tvári mi oznámil, že jednoducho musím niečo kúpiť aby ma pustil von. Samozrejme hovoril to s humorom, ale mne to v tej chvíli smiešne nepripadalo. Humor ho prešiel keď som mu povedal, že mám vonku priateľov ktorí na mňa čakajú a keď neprídem tak určite zavolajú políciu. Slovo polícia na obchodníka fungovalo takmer magicky a dvere znova odomkol. Samozrejme, ja už som v tej chvíli nemal chuť na nákupy. Po tejto skúsenosti som nakupoval vždy v spoločnosti priateľov. Nikdy viac som už nemal podobný problém a mohol som si v kľude vychutnávať čaro nákupov a dohadovania cien.

Umenie nakupovať

Pri otázke obchodníka o Vašom pôvode sa rozhodne nehrajte na bohatého západného turistu a oznámte mu že Vaším domovom je EU. Zistil som, že veľmi dobre funguje taktika „nezáujmu“. Tvárte sa, že si iba zbežne prezeráte tovar a na nič konkrétne sa nepozerajte dlhšie ako 2 sekundy. Ak totiž obchodník zbadá, že máte o niečo konkrétne záujem, tak sa hneď bude snažiť maximálne nadhadzovať cenu a vnucovať Vám tovar. V tomto prípade jednoducho všetko odmietajte a pomaly sa poberte preč. Obchodník Vás pravdepodobne pozve na malé občerstvenie a bude sa snažiť navodiť priateľskú atmosféru a pocit, že keď ste sa od neho nechali pohostiť tak už si naozaj musíte niečo kúpiť. Ak už uznáte, že je vhodné zakúpiť tovar, tak sa znudene spýtajte obchodníka na cenu. Potom ju znížte hlbšie pod úroveň ktorú ste ochotní zaplatiť a môžete začať dohadovanie o cene. Pozor, obchodník začne používať rôzne taktiky ako Vám predať viac vecí, takže ak o nič iné nemáte záujem tak mu dajte rázny nesúhlas.

Triky miestnych obchodníkov

Určite sa uistite, že obaja hovoríte o tej istej mene! Môže sa stať že sa dohodnete na super cene ale obchodník Vám začne účtovať sumu v USD! Veľký pozor treba dávať aj pri platení a ak sa dá, tak zásadne doporučujem zaplatiť presnú sumu. Takto sa úspešne vyhnete ďalšiemu triku, ktorým je tvz. „náhly nedostatok drobných mincí zo strany obchodníka”. Jednoducho Vám nevydá drobné a nahodí nevinný úsmev. Ak je slušnejší tak Vám oznámi, že sa mu práve minuli drobné a bude sa Vás snažiť nahovoriť na kúpu ďalších nepotrebných vecí v hodnote sumy, ktorú Vám mal vydať. Nebezpečenstvo hrozí ak mu predčasne dáte peniaze a on si ich schová do vačku. Často sa stáva že Vám vráti menej ako mal a keď si budete sťažovať tak z vačku vytiahne menšiu bankovku a bude tvrdiť že ste mu dokonca dlžný. Pri platení neukazujte obsah Vašej peňaženky, hlavne ak v nej máte väčší obnos. Nakoniec ešte jedna dobrá rada … nedovoľte aby Váš tovar balili mimo vášho dozoru! Môže sa totiž stať že Vám zabalia niečo úplne iné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *