Verejná doprava v Egypte

Rate this post

Verejná doprava v Egypte je na slušnej úrovni. Vlakom a autobusom sa dá dostať takmer kdekoľvek. Cestovanie autobusom v Egypte je pohodlné a dostať sa s ním môžete aj do najzapadnutejších kútov, kam vlak napríklad nemôže. Dopravu na dlhšiu vzdialenosť zabezpečuje spoločnosť East Delta Company a West & Middle Delta Company. Cena lístka je na naše pomery veľmi nízka. Napríklad cesta Káhiry do Marsa Matruh dlhá 500 km stála v roku 2010 60 LE.

Lístok, ktorý si zakúpite je hneď i miestenka v autobuse, avšak Egypťania sa radi premiestňujú preto, keď nájdete niekoho sedieť na vašom mieste slušne ho požiadajte aby si presadol. Samozrejme, že môžete počas jazdy i stáť, ale kto by to chcel v takom teple. Autobusy bývajú vybavené  wc, moc sa však naň nespoliehajte pretože býva často rozbité.

Problém však môže nastať pri nákupe lístka. Väčšinou sú písané len arabsky a niekedy dokonca rukou. To platí i o väčšine  jednotlivých zástaviek. Málokedy tu narazíte na anglické názvy, preto sa na to nespoliehajte. Je preto vhodné sa pred príjazdom do Egypta naučiť arabské číslice, aby ste mali aspoň nejaký prehľad.

Okrem vlaku a autobusu môžete využiť i taxík. Ten si dokážete zohnať v podstate kedykoľvek, respektíve on si zoženie vás. Určite nezabudnite vyjednávať o cene jednej jazdy. Samozrejme, že si môžete vypožičať i auto, ale to je už trošku problematickejšie pretože sa môžete ľahko stratiť, preto volte radšej cestu taxíkom, autobusom a autom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *