Výlet na Gibraltár – Španielsko

2 (40%) 1 vote

Jednoznačne odporúčam GIBRALTÁR – aj keď s malým dieťaťom to môže byť trochu oštara, stojí za to, sa tam vybrať. Ak vám nevadí 120 km (1,5 hod) cesty z hotela tam a 120 km späť, tak Vás tento výlet určite nadchne.

Cena výletu 41,- € na osobu ( cena obsahovala transfer zo strediska Torremolinos na Gibraltar s jednou prestávkou, obhliadka Gibraltarskej skaly na miestnych mikrobusoch, návšteva jaskyne St.Miguel, transfer z Gibraltaru späť s hodinovou medzi zástavkou v stredisku Marbella).

Výlet začal “nalodením sa” v stredisku Torremolinos do klimatizovaného autobusu. Gibraltar je vzdialený od strediska ca 120 km, takže cesta trvala niečo okolo 1hod 30min, s jednou 20min. prestávkou. Gibraltar je anglickou provinciou, takže je nevyhnutné vziať si so sebou pasy. Kde sa končí Španielsko a začína Gibraltár, zbadáte podľa výstroja policajta. Gibraltár má štatút zámorského územia Jej Veličenstva. Má premiéra, parlament, vlajku i hymnu. Na hranici Gibraltaru je potrebné preukázať sa pasom miestnej colnej polícii. Autobus nás vyložil na autobusovej stanici, kde sme sa rozdelili do dvoch skupín a nasadli do dvoch mikrobusoch.

Mikrobusy nás mali previezť po gibraltárskej skale s troma zastávkami – prvá zastávka bola pri majáku, kde sa dá vidieť africký kontinent (ak nie je oblačno), na jednej strane je Atlantik a na druhej stredozemné more. Veľmi pekný výhľad.

Druhá zastávka bola pri jaskyni St.Miguel, kde sme absolvovali krátku prehliadku jaskyne (15 min.). Jaskyňa sa niekedy využíva aj na koncerty a tak bola vybavená sálou pre asi 150 ľudí (pozn. na Slovensku máme krajšie a impozantnejšie jaskyne).

10

opica Makak

Tretia zastávka bola “pri ceste”, kde pobehovalo veľké množstvo opíc MAKAKA, ktoré si bolo možné odfotiť. Upozorňovali nás, aby sme sa ich nedotýkali a ani im nedávali nič jesť (niekedy si to však ukradli sami). Vraví sa, že miestne makaky (opice) prišli na Gibraltár z Afriky tunelom popod stredozemné more, ktorý mal ústiť priamo v jaskyni.

Následne sme mali 2 hodiny voľný program v centre Gibraltáru – krásna promenáda starým mestom s kopu uličiek, obchodíkov, kaviarničiek a pod. Následne nssledoval transfer späť s hodinovou zástavkou v Marbelle – najluxusnejšom turistickom stredisku v Španielsku s fascinujúcim prístavom a drahými obchodmi – škoda, že sme mali len hodinu priestor, počas ktorého človek stihne len tak tak pozrieť prístav a ísť naspäť k autobusu. Celkovo trval výlet od cca 7:00 – 17:00.

Rady na cestu (čo si treba zobrať so sebou): Každopádne pasy, niečo na pitie, možno lepšiu obuv na Gibraltársku skalu (nie je podmienkou), prípadne nejaké teplejšie oblečenie, keďže v jaskyni je chladno.

Odporúčanie: Gibraltár je fascinujúce miesto, miestami až mystické. Odporúčanie – 100%.

Náročnosť: Transfer do Gibraltáru – klimatizovaný autobus – žiadna náročnosť. Mikrobusy v Gibraltáre sú dosť preplnené, takže ak máte malé deti so sebou, musia sedieť na kolenách (do 2 rokov), čo môže trochu znepríjemniť prejazd gibraltárskou skalou. Uličky na Gibraltárskej skale sú tesné, autobus jazdí niekedy s milimetrovými rezervami, čo svedčí o skúsenosti vodičov, avšak pri niektorých prejazdoch po skale sme mali ozaj strach, že ten autobus to nevydrží a my na skalu nevyjdeme :o), ale padneme späť.

Spokojnosť: 95% … kočík sme museli nechať v klimatizovanom autobuse, do mikrobusu sa nezmestil, takže sme museli celú cestu mikrobusom a aj zastávky absolvovať s malou na rukách … miesto je však také fascinujúce, že na podobné nedostatky a nepohodlie v mikrobusoch zabudnete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *