Vysoké Tatry ich kultúra a pamiatky

Rate this post

Vysoké Tatry patria k naj navštevovanejším miestam Slovenska. Okrem domácich turistov možno vo Vysokých Tatrách nájsť aj zahraničných hostí.

Najviac návštevníkov Vysokých Tatier pochádza zo susednej Českej republiky, z Maďarska, Nemecka a Ruska. V Tatrách však možno stretnúť návštevníkov z celého sveta.
Do Vysokých Tatier sa cestuje predovšetkým za krásnou prírodou, vysokými horami a turistikou. Ľudia milujú aktívnu dovolenku, keď namiesto vylihovania na pláži sa môžu prejsť v prekrásnom prostredí Vysokých Tatier.
Mnohí turisti však okrem prírodných zaujímavostí vyžadujú aj kultúrne podujatia či atrakcie. Na tomto záleží predovšetkým zahraničným hosťom, ktorí majú záujem spoznať slovenskú tradičnú kultúru.
Nanešťastie Vysoké Tatry, Štrbské pleso, Tatranská Lomnica, nepatria medzi oblasti, kde by to kultúrou prekvitalo. Ak chcú ľudia vidieť niečo jedinečné, tak väčšiu šancu majú na Liptove. To nie je ďaleko a ľuďom sa z tohto prostredia ponúkajú jedinečné výhľady na hrebene Vysokých Tatier.
Folklór ve Vysokých Tatrách
Kto má rád folklór, tak by v lete určite nemal obísť liptovskú obec Východná. V tejto dedine sa konajú najväčšie folklórne slávnosti na Slovensku. Hoci pre Slovákov to nemusí byť veľmi atraktívne, zahraniční návštevníci Vysokých Tatier bývajú z toho nadšení. Kto chce vidieť tradičnú liptovskú architektúru, ten by mal navštíviť obec Vlkolínec, ktorý sa nachádza približne 4 km južne od Ružomberka.

Pamiatky vo Vysokých Tatrách

Samotné Vysoké Tatry nedisponujú takmer žiadnymi historickými pamiatkami. Teda ak za ne nepovažujeme stavby v štýle socialistického realizmu.
Napríklad niektoré hotely na Štrbskom plese sú z umeleckého hľadiska veľmi zaujímavé. Do tejto skupiny môžeme radiť hotely Panoráma či Patria. Zaujímavé sú aj lyžiarske mostíky. Toto sú však iba 40 ročné pamiatky.
Ak návštevník Vysokých Tatier chce vidieť nejaké skutočne historické pamiatky, tak musí samotné Vysoké Tatry opustiť. Nemusí však cestovať ďaleko. Pri Ružomberku, čo je niekoľko desiatok kilometrov od Štrbského plesa, sa nachádza jeden z mála objektov na Slovensku, ktorý je zapísaný do Svetového zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Hovoríme o Vlkolínci. Táto malá dedinka si zachovala tradičnú liptovskú architektúru, ktorá sa síce miestnym nemusí ničím zdať zvláštna, avšak z globálneho hľadiska je skutočne špecifická a jedinečná.

Za mestskou architektúrou je potrebné cestovať do Levoče, kde sa nachádza mestská pamiatková rezervácia. Levoča patrí k najkrajším miestam na Slovensku a určite má význam aj z hľadiska svetovej mestskej architektúry.
Medzi ďalšie zaujímavé historické objekty, ktoré je hodné navštíviť patria:

  • Spišská kapitula
  • Spišský hrad
  • Žehra
  • Červený kláštor
  • Spišská Sobota
  • Kežmarok
  • Strážske
  • Spišská Belá
  • Liptovský hrádok

Mnohé z týchto objektov sú svetovo unikátne a žiadny z návštevníkov Vysokých Tatier by si ich nemal nechať ujsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *