Zaujímavosti o Škótsku a Sverenom Írsku

Rate this post

Škótsko a Severné Írsko sú súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska. Vďaka búrlivej histórii sa však určite nedá tvrdiť, že by mali rovnaký charakter. Naopak, obe krajiny sú výnimočné (a to nielen svojimi špecifickými dialektami angličtiny) a môžu sa pochváliť prírodnými krásami jedinečnými v celej Európe. Práve za prírodnými krásami sa sem oplatí vybrať, zaujímavosťou ale nezaostávajú ani mestá a mestečká so svojimi tradíciami, hudbou a históriou.

Severné Írsko

Severné Írsko je jednou z častí Spojeného kráľovstva. Prešlo si divokou a dokonca násilnou minulosťou, no dnes sa tu ako turista môžete cítiť bezpečne. Najviac návštevníkov sem láka úchvatná príroda, ktorú mnohí z nás poznajú z filmov. Fantastickými turistickými chodníkmi sa môžu pochváliť vrchy The Mourne Mountains. Nenáročnejší športovci si vychutnajú prechádzku popri jazerách a výhľad z niektorých vrchov. Tí náročnejší sa môžu vydať liezť po skalách.
North Coast (alebo severné pobrežie) je bez pochýb miestom, ktoré si nemôžete nechať ujsť. Nájdete tu vysoké skaly týčiace sa nad morom, čisté piesočné pláže, vodopády i zámky či zrúcaniny. Jedným z veľkých lákadiel je Giant’s Causeway. Ide o fantastickú skalnú formáciu, ktorá pozostáva z kamenných stĺpov týčiacich sa z mora a nachádza sa na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Marble Arch Caves je názov siete jaskýň, ktorá patrí medzi najväčšie v Európe. Po jaskyniach sa môžete previezť v lodičke.
Ulster American Folk Park je zaujímavým skanzenom, ktorý dokumentuje históriu emigrácie do Ameriky v 18. a 19. storočí a podáva obraz o každodennom živote tejto doby.
Prírodné krásy sú určite tým hlavným dôvodom, pre ktorý sa vybrať do Severného Írska, no aj jeho mestá stoja za návštevu a ponúknu zaujímavý pohľad na miestnu históriu a kultúru. Belfast je hlavným a najväčším mestom. Okrem historickým pamiatok, pulzujúceho nočného života a mnohých kultúrnych podujatí stojí za zmienku, že v miestnych lodeniciach bol postavený slávny Titanic. Okolo prístavu, kde bola loď postavená, sa dnes môžete vydať na plavbu a celé miesto si prezrieť (Titanic Boat Tour).
Veľmi malebným mestečkom je Enniskillen. Môžete si tu vychutnať príjemnú atmosféru a vydať sa odtiaľto objavovať okolité prírodné krásy.

Letecká doprava do Severného Írska

Do Belfastu môžete letieť napríklad z Viedne. Spiatočné letenky na koniec mája aktuálne nájdete od okolo 400 Eur. Cesta zahŕňa minimálne jeden prestup a trvá približne od 6 do 17 hodín.

Škótsko

Škótsko je tiež súčasťou Spojeného kráľovstva a okrem pevniny má aj vyše 790 ostrovov. Má veľmi špecifické tradície, hudbu a tiež nádhernú prírodu, ktorú sa oplatí preskúmať. Vysoké vrchy ale aj úžasné pobrežie – toto všetko v Škótsku nájdete. Motorkári či cyklisti si tu tiež môžu prísť na svoje a objavovať krajinu na dvoch kolesách.
Nie každý vie, že golf má svoje korene práve v Škótsku. Nájdete tu St. Andrews, čo je najstaršie golfové ihrisko a aj ďalšie skvelé miesta, kde si môžete túto stále populárnejšiu hru zahrať.
Po dlhej prechádzke v prírode či hre golfu si môžete vychutnať tradičnú miestnu Whisky. Viaceré liehovary ponúkajú možnosť prehliadky i ochutnávky.
Hlavným mestom Škótska je Edinburg, mesto žijúce umením a literatúrou. Od júla do septembra sa tu vždy koná Edinburgh Festival, ktorý zastrešuje viaceré festivaly a podujatia – od koncertov, cez literárne prednášky a predčítania, až po výstavy a podobne.
Najväčším mestom krajiny je Glasgow, ktorý je skutočnou modernou metropolou s veľmi rušným nočným životom. Okrem zaujímavej architektúry, ktorá upúta na prvý pohľad tu nájdete mnoho múzeí a galérií, a viaceré parky ako stvorené na relax.

Letecká doprava do Škótska

Letecká doprava do Edinburgu je veľmi jednoduchá. Spoločnosť Ryanair lieta priamo na linke Bratislava – Edinburg. Let trvá do troch hodín a spiatočné letenky nájdete od okolo 200 Eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *